środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Eksport oleju słonecznikowego z Ukrainy zbliżył się do rekordowego poziomu

spot_img

Według wstępnych danych „APK-Inform” eksport oleju słonecznikowego z Ukrainy w okresie wrzesień-kwiecień 2023/24 wyniósł ponad 4,4 mln ton, co przekroczyło wielkość za ten sam okres poprzedniego sezonu o 17%. Jest to drugi co do wielkości wynik eksportu w całej historii po wskaźniku 4,49 mln ton we wrześniu-kwietniu 2019/20 sezonu.

Konkurencyjne ceny i dostawy morskie zaważyły o doskonałym wyniku w eksporcie

„Atrakcyjniejsza cena oleju słonecznikowego w porównaniu do innych olejów roślinnych przyczyniła się do wzrostu popytu na ten produkt w bieżącym sezonie ze strony kluczowych światowych importerów, w wyniku czego ukraińskie zakłady aktywnie zwiększyły przerób słonecznika” – wyjaśnia agencja.

Analitycy zauważają również, że ważnym czynnikiem jest zapewnienie w miarę stabilnych dostaw olejów drogą morską.

Szacunek eksportu oleju słonecznikowego na cały sezon 2023/24 został podwyższony przez ekspertów APK-Inform do 5,6 mln ton (+4% w stosunku do do szacunków kwietniowych, ale -1% do sezonu 2022/23).

Eksport oleju słonecznikowego powinien mocno spaść w kolejnych miesiącach

Biorąc jednak pod uwagę, że około 79% prognozy zostało już wyeksportowane, do końca sezonu można spodziewać się znacznego spadku miesięcznych wolumenów przesyłek.

Tym samym ograniczenie eksportu tego produktu już w okresie maj-sierpień bieżącego sezonu może być spowodowane zmniejszeniem przerobu słonecznika na tle wyczerpywania się jego zapasów, które w całym kraju na początku maja są szacowane przez firmę APK-Inform jako najmniejsze w ciągu ostatnich trzech sezonów.

Źródło: APK-Inform

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x