sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Nordzucker Polska podwyższa ceny za buraki!

spot_img

Nordzucker Polska w odpowiedzi na trudną sytuację rynkową w sektorze rolniczym i produkcji buraków oraz związane z nią rosnące potrzeby plantatorów, kolejny raz podwyższył ceny buraków w kampanii 2022/23. Tym razem o 4,00 €/t we wszystkich wariantach umów kontraktacyjnych.

Jaka cena za tonę buraków? 

W ostatnich tygodniach istotnie wzrosły ceny paliwa, nawozów i innych środków produkcji, a także alternatywnych upraw, takich jak pszenica i rzepak, które mają również znaczenie dla uprawy buraków cukrowych. Biorąc pod uwagę trudną sytuację, w jakiej znaleźli się polscy plantatorzy, Nordzucker Polska kolejny raz podjął decyzję o podwyższeniu cen buraków w tegorocznej kampanii. Ceny we wszystkich umowach zostaną podniesione o 4,00 €/t. 

Oznacza to, że bazowe stawki za kontraktowe buraki w poszczególnych umowach kształtują się następująco:

• Umowa 1-roczna:

– z ceną stałą – 31,50 €/t

– z ceną zmienną – 32,10 €/t

• Umowa 2-letnia:

– z ceną stałą – 32,00 €/t

– z ceną zmienną – 32,60 €/t

Zostały również ponownie podwyższone warunki skupu buraków we wszystkich obowiązujących umowach wieloletnich, które obecnie wynoszą:

• Umowa 3-letnia z ceną stałą:

– 2020-2022 – 31,55 €/t

– 2021-2023 – 31,55 €/t

• Umowa 3-letnia z ceną zmienną:

– 2021-2023 – 32,60 €/t

Zmiana dotyczy cen bazowych za buraki – to ważny, choć nie jedyny czynnik w umowach z plantatorami, mający wpływ na wzrost rentowności uprawy. To na co warto zwrócić uwagę to, że Nordzucker Polska na ten moment jest jedynym producentem cukru w Polsce , który gwarantuje plantatorom, że również wszystkie buraki nadwyżkowe dostarczone w kampanii 2022/2023 będą rozliczane po cenach buraków kontraktowanych. 

 Wyjątkowo trudna sytuacja w rolnictwie 

„Pierwszy raz w historii mamy do czynienia z tak trudną sytuacją na rynku. W bardzo zmiennych warunkach, w jakich wszyscy musimy dziś działać, kompleksowa ocena wpływu rosnących kosztów produkcji buraka cukrowego na wszystkie podmioty łańcucha jest niezwykle trudna i wymaga uważnego śledzenia oraz analizy wielu czynników. Ale tylko takie działanie pozwala podejmować odpowiedzialne decyzje. Jako Nordzucker Polska chcemy zapewnić naszym plantatorom rentowność uprawy, wykorzystując w tym celu nie tylko mechanizm ceny bazowej, ale również inne narzędzia, które służą obniżaniu kosztów, a które rolnicy współpracujący ze spółką mają zagwarantowane w kontraktach.” – komentuje Marcin Lechowski, Prezes Zarządu Nordzucker Polska.

Obecna zmiana cen to kolejna, na którą zdecydował się koncern w ostatnich miesiącach. W grudniu ub.r. ceny za buraki kontraktowane we wszystkich wariantach umów kontraktacyjnych zostały podniesione o 3 €/t. Podwyżka w wysokości 3 €/t objęła wtedy również wszystkie umowy wieloletnie. Niedawno zostały podniesione dodatkowo ceny w kontraktach wieloletnich obowiązujących od 2020 i 2021 roku o 2 €/t. Na ten moment ciężko jednak przewidzieć, jak dalej będzie kształtowała się sytuacja na rynku, dlatego spółka na bieżąco prowadzi rozmowy z plantatorami i podejmuje działania mające zapewnić konkurencyjność uprawy.

źródło: Nordzucker Polska
Zdj:pixabay

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x