wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Nordzucker Polska oraz Pfeifer & Langen podnoszą stawki w kampanii cukrowniczej 2023/2024

spot_img

Spadek opłacalności wielu upraw, także buraczanych, poprzez drastyczny wzrost kosztów produkcji powoduje, że rolnicy myślą nad rezygnacją z upraw. Sytuacja jest napięta, a oczekiwania znaczne. Z uwagi na sytuację Nordzucker Polska S.A oraz Pfeifer & Langen podjęli decyzje o podniesieniu cen na sezon 2022/2023. Jakiego rzędu są to podwyżki?

6 euro/t więcej za buraki we wszystkich wariantach umów kontraktacyjnych w Nordzucker Polska

Kampania cukrownicza w obu cukrowniach Nordzukcer Polska S.A. wsytartowała 21 września. Plantatorzy współpracujący ze spółką otrzymają 6 euro/t więcej za buraki we wszystkich wariantach umów kontraktacyjnych. Spółka tłumaczy decyzję chęcią zapewnienia 

konkurencyjności uprawy i opłacalności produkcji buraków cukrowych w związku ze zbliżającą się kampanię. W praktyce stawki za kontraktowe buraki, przy zawartości cukru 16 proc. w poszczególnych wariantach umów, kształtują się następująco:

Umowa 1-roczna:

  • z ceną stałą – 41,00 euro/t,
  • z ceną zmienną – 41,60 euro/t.

Umowa 2-letnia:

  • z ceną stałą – 41,50 euro/t,
  • z ceną zmienną – 42,10 euro/t.

Zmiana cen dotyczy również kontraktów wieloletnich zawartych na lata 2020/21-2022/23 oraz 2021/22-2023/24. Warunkiem uzyskania wyższej ceny jest podpisanie umowy na kampanię 2023/24 w ilości min. 80 proc. zakontraktowanego wolumenu z 2022/23. Spółka poinformowała również, że w kontraktach zmiennych plantatorzy współpracujący ze spółką mogą spodziewać się dodatkowo premii wynikającej z ceny sprzedaży cukru. 

48 euro za tonę buraków w Pfeifer & Langen

Z kolei plantatorzy Pfeifer & Langen Polska S.A., dostarczający buraki do Cukrowni Glinojeck, którzy zawarli umowy kontraktacyjne na rok 2023/2024, otrzymają w bieżącej kampanii płatność za każdą tonę dostarczonych buraków kontraktowanych o jakości standardowej w łącznej wysokości 48 euro. Na płatność składać się będzie płatność z tytułu dotychczas uzgodnionej ceny w wysokości 43 euro oraz 5 euro zaliczki, którą producent cukru wypłaci na poczet rozliczenia ceny ostatecznej, dokonywanego w terminie do 31 października kolejnego roku.

Spółka przekazała, że ustalenia te zostały poczynione podczas spotkania przedstawicieli Pfeifer & Langen Polska S.A. z przedstawicielami Związków Plantatorów Buraka Cukrowego, działających w rejonie kontraktacyjnym Cukrowni Glinojeck. Rozmowy z przedstawicielami plantatorów, dostarczających buraki do cukrowni w Wielkopolsce, zaplanowane są na koniec września.

źródło: Nordzucker Polska; Pfeifer & Langen Polska S.A.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x