środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Nawozy po 6 tysięcy za tonę i wstrzymane produkcje. Co się dzieję na rynku? 

spot_img

Wczoraj grupy rolnicze w mediach społecznościowych obiegły zdjęcia nowego cennika nawozów jednej z firm, w którym saletra kosztowała 6 tys. Postanowiliśmy sprawdzić rzetelność tych informacji i skontaktowaliśmy się z przedsiębiorstwem. Odpowiedz nas zdziwiła…

Saletra po 6 tys! 

Nowy cennik, który krążył po internecie rzekomo miał pochodzić od firmy Anwil S.A. 

Zdumieni niebotycznie wysoką ceną postanowiliśmy skontaktować się z rzecznik prasową, aby potwierdzić tę informację czy aby jest ona prawdziwa. 

„ANWIL uważnie obserwuje sytuację na rynku gazu, ponieważ jego ceny mają bezpośredni wpływ na koszty produkcji nawozów. Gaz systematycznie drożeje, a w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, w ostatnich dniach na międzynarodowych rynkach zanotowano dużą dynamikę i rekordowe notowania tego surowca. ANWIL działa w tej nadzwyczajnej sytuacji elastycznie, na bieżąco dostosowując swoją ofertę.” – przekazała rzecznik.

W międzyczasie pojawiło się kolejne zdjęcie, tym razem było to oświadczenia firmy mówiące o tym, że tymczasowo wstrzymują produkcję. 

Poprosiliśmy firmę o ustosunkowanie się także do powyższego oświadczenia. 

„Informujemy, że obecnie w spółce trwa postój techniczny linii produkcyjnych nawozów, podczas którego przeprowadzane są niezbędne prace remontowe.”- poinformowano nas. 

Powyższa sytuacja jest nad wyraz dziwna. Najpierw do sieci trafia cennik, firma nie zaprzecza o wysokości cen nawozów a chwilę po tym informuje o wstrzymaniu produkcji argumentując to pracami remontowymi. Ile jest w tym prawdy? Pozostaje nam samym sobie na to odpowiedzieć. Co ciekawe z nowych cenników wycofał się także Agrochem Puławy. Jeszcze 3 marca informowaliśmy o podwyżkach cen nawozów wieloskładnikowych opublikowanych na stronie Agrochemu. Dziś jednak cennik zniknął a jego miejsce zastąpiła następująca informacja

“Uprzejmie informujemy, że cenniki umieszczone zostaną na stronie w terminie 11-14.03.2022. Do tego czasu zapraszamy do kontaktu z działem Telesprzedaż, który udzieli Państwu odpowiedzi na temat aktualnych cen nawozów.”

Zakłady wstrzymują sprzedaż przez drogi gaz? 

Yara, jeden ze znaczących producentów nawozów ogłosił dziś ograniczenie produkcji ze względu na wzrost cen gazu ziemnego.  Ograniczenie produkcji dotyczy zakładów w Ferrarze (Włochy) i Le Havre (Francja). Obie instalacje mają łączną roczną zdolność produkcyjną 1 miliona ton amoniaku i 0,9 miliona ton mocznika. Jak informuje spółka do końca tego tygodnia europejska produkcja amoniaku i mocznika Yara będzie działać na poziomie około 45% mocy produkcyjnych.

“W miarę możliwości Yara będzie wykorzystywać swój globalny system produkcyjny, aby utrzymać zaopatrzenie klientów i zapewnić ciągłość łańcuchów dostaw żywności, ale w razie potrzeby będzie ograniczać produkcję ze względu na trudne warunki rynkowe.” – czytamy w oświadczeniu spółki.

Czy właśnie z powodu drogiego gazu w polskich zakładach dochodzi do takich nieścisłości w przekazywanych komunikatach? Logika każe zgodzić się z tą tezą, niemniej jednak bez twardego potwierdzenia pozostają domniemania…

źródło: yara.com; Agrochem Puławy
Zdj: pixabay

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x