Według styczniowego raportu FAO średnia wartość Indeksu Cen Zbóż wyniosła w 2023 roku 130,9 pkt, czyli o 15,4 proc. poniżej rekordowo wysokiej średniej rocznej z 2022 r. Tę tendencję spadkową tłumaczy się faktem, że podaż na rynkach międzynarodowych utrzymywała się na wystarczającym poziomie. Wzrost cen ryżu został z nawiązką zrekompensowany spadkiem cen pozostałych zbóż.
Jedynie ceny ryżu wzrosły w 2023 roku
Według FAO światowe ceny ryżu w 2023 r. były o 21% wyższe niż w poprzednim roku. Wynika to przede wszystkim z obaw związanych ze zjawiskiem pogodowym El Nino, które może zmniejszyć plony ryżu oraz konsekwencji ograniczeń eksportowych nałożonych przez Indie.
W grudniu światowe ceny głównych zbóż zwyżkowały lekko
Indeks cen zbóż FAO wyniósł w grudniu średnio 122,8 punktu, co stanowi wzrost o 1,8 punktu (1,5 procent) w porównaniu z poziomem z listopada, ale nadal jest o 24,4 punktu (16,6 procent) poniżej odpowiedniej wartości odnotowanej w grudniu 2022 r.
Pod wpływem zaburzeń pogodowych w systemach logistycznych szeregu głównych krajów eksportujących oraz napięć w regionie Morza Czarnego na tle aktywnego popytu, w grudniu odnotowano wzrost cen eksportowych pszenicy, spadających przez cztery miesiące z rzędu.
W grudniu nastąpił także wzrost światowych cen kukurydzy w związku z obawami dotyczącymi zasiewów drugiej uprawy w Brazylii oraz opóźnieniem dostaw z Ukrainy wynikającym z problemów logistycznych.
W przypadku pozostałych zbóż paszowych wzrosły także światowe ceny jęczmienia, natomiast ceny sorgo nieznacznie spadły.
W grudniu wartość wskaźnika cen FAO dla wszystkich rodzajów ryżu wzrosła o 1,6 proc. w porównaniu z poziomem z listopada. Ta tendencja wzrostowa wynikała ze wzrostu notowań indyjskich odmian ryżu pod wpływem zwiększonych zakupów przez część krajów Azji oraz osłabienia konkurencji pomiędzy eksporterami w związku z wprowadzonymi przez Indie ograniczeniami eksportowymi i ograniczeniem podaży w Wietnamie.
Źródło: FAO