wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Maleją prognozy tegorocznych zbiorów zbóż w UE

spot_img

COCERAL (europejskie stowarzyszenie handlowców zbożami, nasionami roślin oleistych, ryżem, roślinami strączkowymi, oliwą z oliwek, olejami i tłuszczami, paszami dla zwierząt), w najnowszym raporcie obniżył swoją prognozę produkcji zbóż w UE i Wielkiej Brytanii w tym roku.

Głównym powodem cięcia oczekiwanych zbiorów  jest obecna susza w północnej części UE.  Prognozy dotyczące plonów zostały znacznie obniżone w Szwecji, Danii i krajach bałtyckich. Produkcja została również skorygowana w dół w Niemczech i Hiszpanii, gdzie obecne deszcze przyszły zbyt późno w przypadku pszenicy i jęczmienia.

Obecna aktualizacja zakłada zbiory zbóż w UE-27 + Wielka Brytania na poziomie 296,7 mln ton, wobec 303,5 mln ton oczekiwanych w marcu i 291,1 mln ton w 2022 r.

Coceral obniżył szacunki dotyczące produkcji pszenicy w UE i Wielkiej Brytanii do 142,4 mln ton, w porównaniu do 144,5 mln ton szacowanych w marcu ubiegłego roku, głównie w wyniku korekty w dół w Hiszpanii. Francuska produkcja jest szacowana na 35,1 mln ton

Produkcja jęczmienia w UE i Wielkiej Brytanii również została zmniejszona do 56,6 mln ton, w porównaniu z 59,3 mln ton w marcu.

Zbiory kukurydzy szacowane są obecnie na poziomie 61,3 mln t. Poprzednia prognoza przewidywała 62,3 mln ton, a ubiegłoroczny plon zaledwie 52,5 mln ton.

Wysokie koszty środków produkcji

Węgry, Rumunia, Bułgaria, i we Włoszech przewiduje się, że plony kukurydzy będą znacznie większe po tym, jak kraje te  zostały dotknięte dotkliwą suszą w 2022 roku. Nie oczekuje się jednak, że zbiory kukurydzy we Francji odbudują się w znacznym stopniu, ponieważ zasiewy są ograniczone z powodu wysokich kosztów środków produkcji. Uważa się, że bardziej ekstensywne uprawy, takie jak nasiona słonecznika, zastępują część obszaru kukurydzy.

Coceral prognozuje, że zbiory rzepaku w UE-27 + Wielka Brytania wyniosą 21,0 mln ton w porównaniu z 21,1 mln ton w poprzedniej prognozie i 21,0 mln ton w 2022 r.  Areał zasiewów nieznacznie wzrósł rok do roku, podczas gdy plony powinny nieznacznie spaść w porównaniu z dobrym poziomem z ubiegłego roku.

Jeśli obecna susza w północnej części UE utrzyma się do lipca, dalsze cięcia prognoz produkcji wydają się bardzo prawdopodobne

Źródło: COCERAL

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x