niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Litr mleka w skupie powyżej 2 zł? Czy to możliwe?

spot_img

Ceny produktów mleczarskich rosną z każdym miesiącem. Najbardziej drożeje masło, serwatka, odtłuszczone mleka w proszku i pełnego mleka w proszku. W listopadzie w krajowych skupach litr surowego mleka osiągnął najwyższy poziom w historii 1,74 zł co stanowiło wzrost o 15,8 %. r/r. Według prognoz cena surowego mleka w skupie w 2022 może przekroczyć 2 zł na litrze i to szybciej niż się tego spodziewamy.

Narastająca presja kosztowa ciągnie w dół gospodarstwa

Faktycznie, cena surowego mleka w skupie jest historycznie wysoka tak jak i koszty produkcji. Wkład finansowy jaki muszą ponieść hodowcy bydła przerasta dochody przez co w ostatnim roku znacznie zmniejszyła się ilość gospodarstw produkujących mleko. Mniejsza podaż jak to bywa przełożyła się dodatkowo na wzrosty cen. 

O ile zdrożeje mleko w tym roku?

Dynamiczna sytuacja na rynku sprawia, że co rusz czytamy nowe prognozy dotyczące nadchodzących miesięcy. Najnowsze mówią o dalszym wzroście cen. Agnieszka Maliszewska Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka, wiceprezydent COGECA oraz ekspert w branży mleczarskiej podzieliła się przemyśleniami na temat dalszej sytuacji na swoim twitterze. 

Ceny rosną i prognozy wskazują na to, że w nowym roku przeskoczymy dwójeczkę i to szybko. I-X 2021 dostawy wyniosły 10,2 mld litrów. Masło idzie jak woda. Ceny rosną. Podobnie sery i OMP. Kupujecie, taniej nie będzie!” – czytamy. 

Analitycy z Credit Agricole za to prognozują że na koniec 2021 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie na koniec 2022 r. ok. 170 zł/hl. Warto zauważyć, że najwyższe stawki w kraju tj. 1,89-1,90 zł/l oferowane są za dostawy w wielkości 20-45 tysięcy litrów. Lokalni mali producenci niestety mogą liczyć co najwyżej na stawki rzędu 1,40-1,60 zł/l. Nowy rok z pewnością przyniesie podwyżki w skupach, jednak o wiele za późno a ponadto mogą okazać się i tak za niskie przy rosnących stale kosztach produkcji.

Źródło: twitter.com/AgnieszkaMaliszewska, CreditAgricole, GUS

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz
Dariusz
2 lat temu

Historyczna,,,1.75 zł. Rok 2020 ,grudzień 1.75 zł. Tyle była średnia cena.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x