sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kolejne rekordowe zbiory zbóż w Polsce prognozuje KE

spot_img

W normalnych warunkach cieszylibyśmy się z takich prognoz, ale w sytuacji nagromadzenia olbrzymich zapasów żniwa oznaczać będą jeszcze większe problemy dla rolników.   

Według majowej prognozy Komisji Europejskiej, tegoroczne zbiory zbóż w Polsce powinny wynieść rekordowe 35,72 mln ton. Oznaczać to będzie wynik o blisko 0,5 mln ton (1,3%) lepszy od tego sprzed roku i 8% wyższy od średniej pięcioletniej. Jednocześnie, jeśli prognoza się sprawdzi, zostanie przekroczony rekord – 35,70 mln ton z 2020 roku.

Nowy rekord produkcji zbożowej (r/r) zawdzięczać mamy 7% wzrostowi areału zasiewów zbóż – rok do roku.

Szczegółowe dane pokazują, że wzrost areału zasiewów jęczmienia (+32% r/r), pszenicy (+4% r/r) oraz pozostałych zbóż z nawiązką zrekompensuje mniejszy obszar kukurydzy (-12% r/r) i pszenżyta (-4% r/r). Produkcja krajowej pszenicy powinna być rekordowo duża w tym roku

Komisja Europejska zapowiada, że produkcja pszenicy w Polsce wyniesie w tym roku 13,6 mln ton. Będzie to wynik o 1,4% lepszy od rekordu sprzed roku i 13,5% powyżej średniej z pięciu lat.

Oczekiwania zbiorów kukurydzy sięgają teraz 7,4 mln ton i powinny być o 11% niższe niż w rekordowym 2022 roku, ale ciągle o ponad 1/5 przewyższą średnią.

Duży spadek (-11% r/r i 5% poniżej średniej) odnotować ma produkcja pszenżyta, ale będzie to trzecia co do wielkości uprawa z wynikiem 4,9 mln ton.Tegoroczne zbiory jęczmienia w Polsce powinny wzrosnąć aż o 1/4 w skali roku, do 3,5 mln ton.

Zbiory zbóż w Polsce (w tys. ton)

Produkcja zbóż w Polsce w latach 2011-2023 (w tys. ton)

Źródło: KE –  prognoza z 26-05-2023

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x