piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Dopłaty do mleka będą, ale tylko dla Litwy i Łotwy

spot_img

Podczas ostatniego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH, Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa, ogłosił, że w rezerwie kryzysowej pozostało 250 mln euro do rozdzielenia. Mimo pewnego oczekiwania na wsparcie dla polskiego sektora mleczarskiego, krajowi producenci nie otrzymają żadnej pomocy. Zamiast tego, środki te zostaną przekazane innym państwom członkowskim.

dopłaty do mleka

Rezerwa kryzysowa dla rolnictwa w UE: Dyskusje dotyczące alokacji środków 

Komisarz Wojciechowski podkreślił, że podczas ostatniego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH doszło do ważnej dyskusji dotyczącej rezerwy kryzysowej dla rolnictwa w UE. Dotychczas wykorzystano już znaczną część tej rezerwy, w tym 44 mln euro na walkę z grypą ptaków (w tym 17 mln euro dla Polski i 27 mln euro dla Włoch), oraz 56 mln euro dla trzech państw szczególnie poszkodowanych w wyniku konfliktu na Ukrainie (Polska, Rumunia i Bułgaria). 

Dodatkowo, 100 mln euro ma zostać przeznaczone na pomoc dla pięciu poszkodowanych państw unijnych dotkniętych napływem zbóż z Ukrainy. Komisarz Wojciechowski podkreślił, że podczas ostatniego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH, znaczna część członków wyraziła przekonanie, że rezerwa w wysokości 100 mln euro powinna być przeznaczona dla pięciu państw, które mocno odczuwają skutki importu zboża. Argumentacja dotycząca skali dotknięcia tych krajów przez import przekonała większość państw członkowskich o uczciwości i sprawiedliwości tego kryterium. 

Apel sektora mleczarskiego nie został uwzględniony

Pozostała kwota 250 mln euro z rezerwy kryzysowej dla rolnictwa ma zostać przekazana państwom członkowskim, które doświadczają różnych kryzysów. Niestety, Polska nie znalazła się na tej liście. Pomoc zostanie udzielona Portugalii i Hiszpanii, które zmagały się z suszą, oraz Włochom, które doświadczyły powodzi. Producentom mleka z Litwy i Łotwy również zostanie udzielone wsparcie. Ponadto, pojawił się apel o pomoc dla sektora jabłek w Belgii.

Dlaczego Polska została pominięta, mimo apeli ze strony sektora mleczarskiego? To pytanie, które nasuwa się po ogłoszeniu rozdziału środków z rezerwy kryzysowej dla rolnictwa. Owa rezerwa, wynosząca rocznie 450 mln euro, została częściowo wykorzystana na pomoc zbożową i zwalczanie grypy ptaków, z czego Polska również skorzystała. Na tej podstawie można przypuszczać, że Komisja Europejska nie widziała potrzeby udzielenia dodatkowych dopłat dla polskich producentów mleka.

źródło: consilium.europa.eu

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x