sobota, 24 lutego, 2024

Jakie zmiany cen zbóż i soi obstawiają najwięksi giełdowi spekulanci?

spot_img

Na giełdowym rynku kontraktów terminowych transakcje zawiera wielu uczestników, próbując zrealizować swoje cele inwestycyjne (osiągnąć zyski z ruchów cen w dowolnym kierunku), bądź ograniczyć ryzyko zmieniających się cen towarów w przyszłości (rolnicy, przetwórcy, handlowcy).

Ciekawe obserwacje wynikają z analizy zachowania największych spekulantów, czyli grupy uczestników rynku, która dysponuje olbrzymimi środkami finansowymi. To ci gracze odpowiadają najczęściej za dużą zmienność na rynkach i za zmiany trendów. Ich inwestycje można porównać do zakładów bukmacherskich. Wygrywa ten, który przewidział trafnie zmianę wyceny danego instrumentu finansowego (np. kontraktu futures na pszenicę).

Obstawiając spadek cen w przyszłości inwestor finansowy sprzedaje kontrakty na towar (np. pszenica, ropa, złoto). Spekulant kupuje kontrakty, jeśli spodziewa się wzrostu cen w przyszłości. W obu przypadkach inwestor (też rolnik lub przetwórca) musi wpłacić depozyt zabezpieczający, który stanowi jedynie kilka procent wartości kupowanego lub sprzedawanego towaru. Stąd mówi się, że uczestnicy tego rynku korzystają z olbrzymiej dźwigni finansowej.

Najwięksi spekulanci ograniczyli nieco zakłady na spadek cen kukurydzy

Według danych amerykańskiej Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na towary (CFTC), inwestorzy finansowi (spekulanci) ograniczyli w tygodniu kończącym się 17-go października swoje krótkie pozycje netto (zarabiają na spadku notowań) w kontrakcie na kukurydzę notowanym w Chicago. Dane pokazały, że część inwestorów finansowych przestała wierzyć w dalszy spadek notowań kukurydzy i drugi tydzień z rzędu odkupowała kontrakty.

Według CFTC w tygodniu kończącym się 17-go października spekulanci zajmowali krótką pozycję netto na poziomie (-105 572) kontraktów terminowych na kukurydzę. Oznacza to spadek z (-110 449) kontraktów i najmniejszą krótką pozycję netto od 5 września 2023.

Notowania kukurydzy w Chicago na tle zmian pozycji rynkowej funduszy hedgingowych:

Inwestorzy finansowi wycofali się z gry na wzrost cen soi

CFTC poinformowała, że zarządzający pieniędzmi podnieśli swoje pozycje krótkie netto w soi do (-3412) kontraktów futures z (-3185) tydzień wcześniej. Warto zwrócić uwagę, że dwa tygodnie wcześniej najwięksi spekulanci odwrócili swoje długie pozycje na krótkie, czyli teraz obstawiają spadek cen soi. Sytuacja taka ma miejsce po raz pierwszy od kwietnia 2020 roku.

Notowania soi w Chicago na tle zmian pozycji rynkowej funduszy spekulacyjnych:

Najwięksi spekulanci obstawiają dalszy spadek cen pszenicy

W przypadku pszenicy SRW fundusze hedgingowe zwiększyły nieco swoje krótkie pozycje (grają na dalszy spadek cen) na czerwoną ozimą pszenicę w Chicago do (-110 952) kontraktów z (-110 247) kontraktów tydzień wcześniej. Oznacza to największą krótką pozycję w tym kontrakcie terminowym od 13 czerwca.

Notowania pszenicy SRW w Chicago na tle zmian pozycji rynkowej funduszy spekulacyjnych:

Uwaga:

Cotygodniowy raport dotyczący zaangażowania poszczególnych grup uczestników rynku giełdowego sporządzony przez Komisję ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na towary (Commodity Futures Trading Commission) przedstawia pozycje inwestorów na rynku kontraktów terminowych.

Długa pozycja netto oznacza, że więcej inwestorów obstawia wzrost cen w przyszłości; Krótka pozycja netto oznacza, że spekulanci obstawiają spadek cen w przyszłości.

Źródło wykresów: www.barchart.com

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x