sobota, 24 lutego, 2024

Tempo eksportu zbóż z Ukrainy jest o 30% wolniejsze, co stanowi dużym problemem w sytuacji większych niż rok temu zbiorów

spot_img

Produkcja zbóż i oleistych na Ukrainie wzrośnie o 10% – r/r

Tegoroczne zbiory zbóż i roślin oleistych na Ukrainie wyniosą 79 mln ton, czyli o 10% więcej niż w ubiegłym roku. Trzy czwarte powinno zostać wysłane na eksport, powiedział premier Denys Szmyhal podczas posiedzenia ukraińskiego rządu. 1/4 zebranego zboża wystarczy na wewnętrzne potrzeby kraju. Cała reszta powinna zostać wyeksportowana, aby zapewnić środki dla rolników, walutę zagraniczną dla państwa i żywność dla głodujących krajów.

Tempo eksportu zbóż spadło o 30% na początku sezonu 2023/24

Od początku sezonu (od 1 lipca do 22 października) Ukraina wyeksportowała 8,3 mln ton zbóż w porównaniu z 11,9 mln ton rok wcześniej, podało Ministerstwo Rolnictwa na swojej stronie internetowej.

W pierwszych 22 dniach października wyeksportowano 1,58 mln ton zbóż. W tym samym okresie przed rokiem było to 3,16 mln ton.

W tym sezonie wysłano z Ukrainy 4,16 mln ton pszenicy, 3,39 mln ton kukurydzy i 663 tys. ton jęczmienia. Rosyjskie ataki na infrastrukturę portową mocno spowalniają ukraiński eksport

Główną przyczyną mniejszych dostaw jest ograniczony eksport z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym oraz rosyjskie ataki na ukraińskie porty rzeczne na Dunaju. Przed wojną olbrzymia większość eksportu odbywała się za pośrednictwem portów na Morzu Czarnym. Także w czasie wojny funkcjonował przez rok korytarz zbożowy na bazie umowy z Rosją, ONZ i Turcją. Niestety w połowie lipca Rosja wycofała się z umowy zbożowej, nasilając ataki na infrastrukturę portów morskich i naddunajskich.

Eksport tymczasowym korytarzem na Morzu Czarnym rozkręca się powoli

Dopiero w połowie sierpnia Ukraina otworzyła tymczasowy korytarz humanitarny, który pozwolił uwięzionym od początku wojny statkom handlowym opuścić porty Wielkiej Odessy. Stopniowo z korytarza zaczęły również korzystać statki handlowe przewożące ukraińskie towary rolne towary rolne. Nadal jednak 60% całego eksportu zbóż odbywa się przez Rumunię, w tym przez porty na Dunaju.

Eksport drogą lądową jest ograniczony

Ukraina eksportuje jedynie ograniczone ilości towarów rolnych przez swoją zachodnią granicę lądową z Unią Europejską. Eksport tą drogą mocno spadł od czasu wprowadzenia przez sąsiadów Ukrainy ograniczeń.

Źródło: Ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x