wtorek, 27 lutego, 2024

Czy będzie obowiązek ugorowania 4% gruntów rolnych?

spot_img

Wspólna Polityka Rolna (WPR) odgrywa obecnie kluczową rolę w kształtowaniu europejskiego rolnictwa. Jednym z jej aspektów, który budzi liczne kontrowersje i dyskusje, jest obowiązek ugorowania 4% gruntów rolnych. Lubelska Izba Rolnicza (LIR) przyjęła stanowisko w tej sprawie, wskazując na konieczność rozważenia alternatywnych rozwiązań. Jakie argumenty przemawiają za wyłączeniem tego obowiązku? Jakie propozycje przedstawia LIR jako alternatywę? 

Dlaczego obowiązek ugorowania jest problemem?

Lubelska Izba Rolnicza (LIR) nie pozostaje obojętna na głosy rolników, którzy zgłaszają poważne obawy związane z obowiązkiem ugorowania 4% gruntów rolnych. Obecna sytuacja na rynkach rolnych, zarówno w Europie, jak i na świecie, wywiera ogromny nacisk na gospodarstwa rolnicze. Koszty produkcji wzrastają, a ceny płodów rolnych spadają, co prowadzi wielu rolników na granice rentowności. To sprawia, że obowiązkowe ugorowanie jest dodatkowym obciążeniem.

Apel o wyłączenie obowiązku ugorowania: Stanowisko LIR

W odpowiedzi na te obawy, Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wystosował apel do Polskiego Rządu, w którym proponuje wyłączenie obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych do czasu zakończenia konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Jest to punkt widzenia, który ma na celu uwzględnienie trudnej sytuacji, z jaką borykają się polscy rolnicy. 

Alternatywne kierunki: Jakie rozwiązania proponuje LIR?

W poszukiwania kompromisu i działań proekologicznych, Lubelska Izba Rolnicza proponuje kilka alternatywnych kierunków, które mogłyby zastąpić obowiązek ugorowania gruntów rolnych. Oto niektóre z tych propozycji:

  • Zwolnienie gospodarstw posiadających produkcję zwierzęcą: LIR uważa, że gospodarstwa prowadzące produkcję zwierzęcą powinny być zwolnione z obowiązku ugorowania gruntów. To podejście ma na celu zachęcenie do utrzymania produkcji zwierzęcej, co może przyczynić się do różnorodności i zrównoważenia produkcji rolniczej.
  • Uprawy roślin motylkowych: W ramach alternatywnego podejścia, produkcja roślin motylkowych, takich jak groch, łubin, soja czy kończyna, mogłaby spełniać wymóg ugorowania 4% gruntów rolnych. To rozwiązanie może przyczynić się do rozwoju produkcji roślin białkowych na pasze, wolnych od GMO i produkowanych na rodzimym rynku.
  • Uznanie łąk kwietnych w ramach ekoschematów: LIR sugeruje również, aby łąki kwietne były traktowane jako powierzchnie nieprodukcyjne wypełniające wymóg ugorowania gruntów. To podejście sprzyja ochronie środowiska i jednocześnie pozwala na zrównoważoną produkcję rolno-spożywczą.

Obecny zapis WPR, który ogranicza produkcję rolniczą, nie tylko zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu kraju, ale także wpływa negatywnie na dochody gospodarstw rolnych. Dlatego też Lubelska Izba Rolnicza wzywa do pilnych działań i zmian w zobowiązaniach względem WPR, by zabezpieczyć interesy polskich rolników i przyczynić się do produkcji żywności lepszej jakości, z poszanowaniem środowiska.

źródło: LIR

spot_img

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x