poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Indeks światowych cen żywności FAO nie zmienił się w listopadzie

spot_img

Indeks cen żywności FAO wynosił średnio 120,4 punktu w listopadzie 2023 r. i nie zmienił się w stosunku do skorygowanego poziomu z października. Wzrosty wskaźników cen olejów roślinnych, przetworów mlecznych i cukru zrównoważyły spadki cen zbóż i mięsa. Jednocześnie indeks był o 10,7 procent niższy od poziomu sprzed roku.

Światowe ceny zbóż spadły w listopadzie

Indeks cen zbóż FAO wyniósł w listopadzie 121,0 punktów, co oznacza spadek o 3,7 punktu (3,0 proc.) w stosunku do października i aż 29,1 punktu (19,4 proc.) w stosunku do wartości sprzed roku.

Najbardziej obniżyły się międzynarodowe ceny zbóż paszowych, które w ujęciu miesięcznym spadły o 5,6 proc. Spadek był zdominowany przez gwałtowny spadek światowych cen kukurydzy, poparty wzrostem aktywności sprzedażowej rolników w Argentynie i presją spadkową wynikającą z sezonowo wyższych dostaw w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie szacunki produkcji zostały zrewidowane w górę.

Wśród innych zbóż paszowych spadły światowe ceny jęczmienia, ale ceny sorgo nieznacznie wzrosły.

Międzynarodowe ceny pszenicy również spadły, o 2,4 procent w listopadzie, głównie w wyniku zwiększonych dostaw sezonowych w Argentynie i Australii, wraz z postępem zbiorów i utrzymującą się silną konkurencją ze strony Federacji Rosyjskiej.

Ceny ryżu pozostały stabilne

Indeks Cen Ryżu FAO pozostał w listopadzie stabilny miesiąc do miesiąca pomimo kontrastujących ruchów cen w różnych krajach pochodzenia i segmentach rynku.

Wyższe ceny oleju palmowego i słonecznikowego z nadwyżką zrównoważyły niższe notowania oleju sojowego i rzepakowego

Indeks cen olejów roślinnych FAO wyniósł w listopadzie średnio 124,1 punktu, co oznacza wzrost o 4,1 punktu (3,4 procent) w porównaniu z październikiem, po spadku przez trzy kolejne miesiące.

Do wzrostu wskaźnika cen przyczyniły się wyższe światowe ceny oleju palmowego i słonecznikowego, które z nadwyżką zrównoważyły niższe notowania oleju sojowego i rzepakowego.

Międzynarodowe ceny oleju palmowego wzrosły w listopadzie o ponad 6,0 ​​procent, do czego przyczyniły się głównie bardziej aktywne zakupy dokonywane przez wiodące kraje importujące oraz sezonowo niższa produkcja w głównych krajach produkujących.

Światowe ceny oleju słonecznikowego również umiarkowanie wzrosły, głównie dzięki utrzymującemu się stałemu tempu zakupów importowych.

Z kolei międzynarodowe ceny oleju sojowego nieznacznie spadły w związku ze zmniejszonym światowym popytem importowym, co przeważyło nad wpływem niższych perspektyw produkcji soi w Brazylii, podczas gdy utrzymujące się obfite światowe dostawy przyczyniły się do niższych światowych cen oleju rzepakowego.

Produkty mleczne drożały na świecie drugi miesiąc z rzędu

Indeks cen produktów mlecznych FAO wynosił w listopadzie średnio 114,2 punktu, co oznacza wzrost o 2,5 punktu (2,2 procent) w porównaniu z październikiem, co oznacza drugi z rzędu miesięczny wzrost, ale nadal jest o 23,2 punktu (16,9 procent) niższy w porównaniu z wartością sprzed roku.

W listopadzie międzynarodowe notowania cen masła i odtłuszczonego mleka w proszku wzrosły, odzwierciedlając wysoki popyt importowy ze strony odbiorców z Azji Północno-Wschodniej, ograniczone zapasy i zwiększony popyt wewnętrzny przed feriami zimowymi w Europie Zachodniej.

Te same czynniki podniosły ceny pełnego mleka w proszku, jednak stale ograniczony popyt ze strony odbiorców azjatyckich w połączeniu ze stałą działalnością produkcyjną w Oceanii ograniczył wzrost miesiąc do miesiąca.

Do wzrostu światowych cen produktów mlecznych przyczyniło się także osłabienie dolara amerykańskiego względem euro.

Z kolei światowe ceny sera w dalszym ciągu spadały w związku z dużą dostępnością produktów przeznaczonych na eksport, zwłaszcza sera cheddar, pomimo sezonowych ograniczonych dostaw mleka w Europie Zachodniej.

Niższe światowe ceny mięsa w listopadzie

Indeks cen mięsa FAO wyniósł w listopadzie średnio 111,8 punktu, co oznacza niewielki spadek (0,4 procent) w porównaniu z październikiem, odzwierciedlający niewielkie spadki cen mięsa drobiowego, wieprzowego i wołowego. Na tym poziomie wartość wskaźnika była o 2,8 punktu (2,4 proc.) niższa od wartości sprzed roku.

Spadek międzynarodowych cen mięsa drobiowego odzwierciedlał zwiększone dostawy, głównie z Brazylii, pomimo wyzwań dla produkcji wynikających z epidemii ptasiej grypy w wielu krajach.

Ceny mięsa wieprzowego spadły ze względu na utrzymujący się słaby popyt importowy na rynkach azjatyckich oraz duże możliwości eksportowe u niektórych eksporterów, pomimo wzrostu sprzedaży wewnętrznej w Europie przed feriami zimowymi.

Tymczasem duże dostawy eksportowe z Brazylii i Oceanii obniżyły światowe ceny mięsa wołowego.

Z kolei ceny mięsa owczego nieznacznie wzrosły, głównie w wyniku wpływu zmian walutowych.

Cukier drożał w listopadzie

Indeks cen cukru FAO w listopadzie wyniósł średnio 161,4 punktu, co oznacza wzrost o 2,2 punktu (1,4 proc.) w stosunku do października i aż 47 punktów (41,1 proc.) w stosunku do poziomu z tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Wzrost cen w listopadzie był głównie związany ze zwiększonymi obawami o dostępność światowego eksportu w bieżącym sezonie w obliczu pogorszenia perspektyw produkcji u dwóch wiodących eksporterów, Tajlandii i Indii, w związku z suchą pogodą związaną ze zjawiskiem El Niño.

Ponadto opóźnienia w dostawach z Brazylii w połączeniu ze wzmocnieniem brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego przyczyniły się do ogólnego wzrostu światowych cen cukru. Niemniej jednak wysokie tempo produkcji w Brazylii i niższe międzynarodowe ceny ropy naftowej ograniczyły wzrost cen w ujęciu miesięcznym.

Źródło: FAO

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x