wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Czy to już koniec przecen na giełdowym rynku zbóż i rzepaku?

spot_img

Ceny zbóż spadły też przez większą część minionego tygodnia (14-18.11.2022), hamowane przez utrzymujące się obawy dotyczące popytu ze strony Chin i przeświadczenia, że umowa o bezpiecznym korytarzu zbożowym zostanie ostatecznie zaakceptowana przez Rosję przed jej wygaśnięciem. Rekordowy potencjał produkcyjny w Brazylii wywierał presją na ceny oleistych i kukurydzy.

Dzięki korytarzom zbożowym Ukraina wyeksportowała 5 mln towarów rolnych

W czwartek, czyli na dwa dni przed wygaśnięciem, przedłużona została o kolejne 4 miesiące „Umowa Zbożowa” gwarantująca bezpieczne wysyłki towarów rolnych z Ukrainy drogą morską. Pierwotna Umowa zawarta została 22-go lipca i przyczyniła się do ustabilizowania sytuacji podażowej na światowym rynku zbóż.

Efektem rosnącego eksportu zbóż i oleju słonecznikowego, uznawanych wcześniej za niedostępne, są systematyczne spadki cen, przerywane obawami, że Rosja przestanie respektować wcześniejsze porozumienie.

W piątek pojawiło się odreagowanie wcześniejszych spadków na giełdowym rynku zbóż i oleistych. Część inwestorów finansowych, którzy wcześniej grali na spadki cen zrealizowała zyski (odkupiła kontrakty po niższych cenach) po decyzji Rosji o przedłużeniu w czwartek umowy zbożowej. Zadziałała tu znana powszechnie na rynku giełdowym zasada „sprzedawaj pogłoski i kupuj fakty”. Warto jednak zauważyć, że sesja piątkowa zakończyła się ostatecznie mocno poniżej dziennych maksimów, a w Chicago pszenica zanotowała nawet spadek.

Ceny, zwłaszcza unijnych (pomagało im dodatkowo osłabienie euro), zbóż odnotowały niewielkie wzrosty w końcówce tygodnia, ponieważ uczestnicy rynku mogą teraz przenosić swoją uwagę z przedłużonej już umowy zbożowej na obawy związane z wyzwaniami produkcyjnymi pszenicy w Argentynie (susza) i Australii (powodzie).

Warto przypomnieć, że ceny giełdowe zbóż stale rosły między połową sierpnia, a połową października, ale od tego czasu zboża systematycznie traciły na wartości.

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste – zamknięcie z 18.11.2022:

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x