środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Ceny transakcyjne starych i nowych zbóż

spot_img

W kraju żniwa już się rozpoczęły. Jęczmień koszony jest w województwie łódzkim, wielkopolskim, świętokrzyskim, lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim. Trudno wypowiadać się na temat wydajności z hektara, ponieważ w pierwszej kolejności koszone są zboża na suchych piaszczystych polach.

Ilość zawieranych transakcji kupna sprzedaży wyraźnie zmalała

Powodów jest kilka – przestoje produkcyjne u przetwórców, urlopy czy przestoje w portach. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ceny zbóż od końca maja cały czas spadają, a podaż ziarna znacznie zmalała. Przetwórnie i mieszalnie pasz, nie chcąc przepłacać wstrzymują się z zakupami, pracując na minimalnych zapasach.

Zapasy starych zbóż są niewielkie

W kraju pozostało już niewiele zboża ze zbiorów 2023 – zwłaszcza pszenicy paszowej. Dlatego, mimo że ceny oscylują w cennikach na poziomie 720-760 zł/t, to rzeczywista cena jest wyższa. Tylko w lubelskim i podlaskim można kupić pszenicę po 740-760 zł/t, w pozostałych rejonach cena transakcyjna mieści się w granicach 780-810 zł/t w magazynie producenta.

Ceny skupu pszenicy paszowej z nowych zbiorów w magazynach krajowych oscylują w granicach 700-750 zł/t, a jęczmienia- 550-580zł/t.

Ceny transakcyjne zbóż:

Źródło: e-WGT/PHU Start

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x