sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Brazylia wyprzedziła USA w rankingu największych światowych eksporterów kukurydzy i soi

spot_img

Według najnowszych oficjalnych szacunków brazylijscy rolnicy zbiorą prawie 322,8 mln ton zbóż i soi w sezonie 2022/2023 – podała w środę (06.09.2023) brazylijska agencja ds. zaopatrzenia w żywność Conab. Oznacza to wzrost produkcji o 18,4% w stosunku do poprzedniego sezonu.

Wynik jest odzwierciedleniem zarówno większej powierzchni upraw, sięgającej 78,5 mln ha, jak i lepszej średniej produktywności, która wzrosła z 3,656 t/ha do 4,111 t/ha.

Prognozuje się, że całkowita produkcja kukurydzy w Brazylii osiągnie rekordową wielkość 131,9 mln ton (+18,7 mln ton r/r) dzięki drugiemu zbiorowi kukurydzy, której zbiory rolnicy prawie zakończyli.

Produkcja soi prognozowana jest na 154,6 mln ton (+23,2% r/r), co również jest najwyższym wynikiem w historii. Dla porównania ostatnia prognoza USDA zakładała brazylijską produkcję kukurydzy na 135 mln ton, a soi na 156 mln ton.

Rekordowe wyniki brazylijskich zbiorów czynią kraj ten głównym eksporterem soi i kukurydzy w sezonie 2022/23.

Oczekuje się, że w przypadku soi wielkość eksportu wyniesie 96,95 mln ton (eksport z USA to 54 mln ton). Jeśli chodzi o kukurydzę, szacunki Conab wskazują na dostawy eksportowe o wielkości około 50 milionów ton, przekraczające eksport z USA (41 mln ton).

Doskonały poziom eksportu dotyczy także śruty sojowej i oleju sojow, których eksport szacuje się na odpowiednio 21,82 mln ton i 2,6 mln ton.

Źródło: Conab

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x