sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ceny wieprzowiny w Polsce i Niemczech. Krajowe zakłady wciąż oferują niższe stawki

spot_img

W poprzednim tygodniu na niemieckiej giełdzie VEZG odnotowano gwałtowny spadek cen wieprzowiny, jednak w ciągu ostatnich dni ceny ustabilizowały się. Pomimo wyrównania się stawek na sesji ISW i dużym parkiecie, ceny wieprzowiny pozostały niezmienione. Co jest istotne, obie metody ustalania cen miały identyczną stawkę. Aktualnie w Niemczech cena za kilogram wieprzowiny klasy E wynosi 2,30 euro, co przełożone na polską walutę daje około 10,31 złotych.

Polskie zakłady wciąż oferują niższe ceny producentom

Mimo spadku cen wieprzowiny, polskie zakłady wciąż oferują niższe ceny producentom w porównaniu do niemieckich partnerów. Obecnie ceny w Polsce wahają się między 9,50 a 9,80 złotych za kilogram w klasie E, co stanowi różnicę wynoszącą 50-60 groszy w porównaniu do ofert dla hodowców w Niemczech. Taki stan rzeczy może wpłynąć negatywnie na płynność finansową rolników, zwłaszcza tych, którzy nabyli świnie w okresie, gdy ceny były znacznie wyższe. Kluczową kwestią dla opłacalności tuczu jest cena pasz dla zwierząt, ponieważ inne koszty, takie jak energia czy woda, mają ograniczony wpływ na ostateczną cenę. Również umiejętność negocjacji cen pasz czy zboża jest kluczowa.

Perspektywy rynku wieprzowiny

Pozytywnym aspektem jest fakt, że w zamkniętym cyklu produkcji koszty wytworzenia warchlaka są niższe niż jego aktualna wartość na rynku. Jednak warto zwrócić uwagę na spadek liczby stad w Polsce. Obecnie mamy 52,9 tysiąca zarejestrowanych stad, co oznacza spadek o 0,9 tysiąca w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Niemniej jednak dane z ARiMR pokazują, że liczba świń zwiększyła się o ponad 700 tysięcy. To wskazuje na trend wycofywania się małych gospodarstw i zwiększania produkcji w większych zakładach.

Czynniki kształtujące rynkowe ceny

Analiza spadku cen wieprzowiny wymaga spojrzenia poza lokalny i europejski rynek. Obecnie Europa jest głównym światowym eksporterem mięsa wieprzowego, co oznacza, że istnieje ryzyko nadprodukcji, jeśli nie uda się znaleźć rynków zbytu poza Europą. Wysokie ceny mięsa w Europie sprawiają, że nabywcy szukają tańszych alternatyw, zwracając się w kierunku innych dostawców, na przykład Stanów Zjednoczonych. To z kolei wpłynęło na obniżenie cen, które teraz są jedynie o 30 groszy wyższe niż ceny oferowane przez konkurencję z USA.

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na spadki cen są ceny pasz. Choć zapotrzebowanie na pasze jest wysokie, spadające koszty produkcji pozwalają na obniżenie cen żywca, jednocześnie utrzymując opłacalność produkcji i konkurencyjność na rynku. Wiele zakładów, które wcześniej musiały dopłacać do umów, teraz rekompensuje sobie straty poprzez zwiększenie marż.

Nadchodzący okres może przynieść pewne odbicie cen wieprzowiny, przede wszystkim dzięki większej aktywności handlowej, która zwykle ma miejsce we wrześniu. Chwilowy spadek spowolnił, o czym świadczy brak zmian cen na giełdzie VEZG, mimo zrównania się stawek z ISW. Również korzystna sytuacja cen pasz i spadające ceny warchlaków sprzyjają bardziej zrównoważonej analizie rynku.

źródło: Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus, Bartosz Czarniak

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x