niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Burza wokół Zielonego Ładu

spot_img

Zanosi się na gorącą rolniczą debatę i to już w czwartek 4 marca br. Wtedy to na internetowych łączach, w ramach  Dialogu Obywatelskiego – Europejski Zielony Ład – Wyzwania dla Polski i Europy” organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, z Komisarzem Europejskim ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Januszem Wojciechowskim spotkają się rolnicy. 

Może być burzliwie

O ważności poruszanych tematów i przewidywanej temperaturze debaty świadczyć może dyskusja, która wywiązała się w miniony weekend między Komisarzem Wojciechowskim, a hodowcami trzody chlewnej, bydła i drobiu na internetowym Twitterze. Ożywioną wymianę poglądów wywołała informacja Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej o tym, że rosnące ceny skupu trzody chlewnej pozwolą rolnikom nieco odetchnąć po bardzo trudnym okresie niskich stawek.

Innego zdania był internauta @LukasPrzytarsky, który stwierdził, że: 
„Wielu niestety nie odbije się przez dłuższy czas. Bardzo duży wpływ ma skala produkcji i dla małych gospodarstw taka cena nie gwarantuje odbicia jeszcze długo. Stąd postępująca konsolidacja czy specjalizacja i zwiększanie skali produkcji. A komisarz swoje”

Wpis ten wywołał reakcję Komisarza Wojciechowskiego, który stwierdził co następuje: 

„Konsolidacja i zwiększanie skali… jak długo wytrzyma Pan to zwiększanie skali? I co z tymi, którzy nie wytrzymają „zwiększania skali”? Bo ja chcę dać szansę tym, którzy chcą żyć bez zwiększania skali, natomiast gotowi są poprawić jakość produkcji”.

Problem 100 świń 

Powyższa opinia Komisarza wywołała wiele komentarzy Użytkownik @sz_statkiewicz dopytywał np.: 
„Panie komisarzu pisałem już. To jaka dopłata do trzody zapewni dochód rodzinie aby mogła wyżyć z tych 100 świń? Jeśli dwie osoby poza rolnictwem zarobią minimalnie 50 tys. rocznie”.

Na co odpowiedź KE Janusza Wojciechowskiego była następująca: 

„Z samych 100 świń Pan nie wyżyje, ale ze 100 świń. 15 krów, 300 kur, utrzymywanych dla produkcji ekologicznej, odpowiednio wspieranej – to już jest szansa, że tak. Bo jeśli będzie Pan miał same świnie to nie ma pewności, że i z 10 tysięcy Pan wyżyje. Do pierwszego kryzysu tak”.

Adwersarz Komisarza użytkownik @sz_statkiewicz był jednak w swych wątpliwościach konsekwentny:
Przy 100 świniach 15 krowach i 300 kurach wie Pan, że jest zajęcia dla 2 osób na 12 godzin dziennie? Rolnik to też człowiek i chciałby mieć czas dla rodziny”. 

„Czy wiem? Proszę sobie wyobrazić, że wiem ile się pracuje przy krowach, świniach i kurach. Tak się składa, że wiem, bo tego doświadczyłem”  – odpowiedział KE Janusz Wojciechowski.

Europejski Zielony Ład

Emocje rolników wywołał też temat Wspólnej Polityki Rolnej i Europejskiego Zielonego Ładu. W tym przypadku Komisarz Wojciechowski zapewniał, że to dopiero projekty, że zajdą w nich zmiany, że Komisja Europejska musi je zatwierdzić, a do tego na obecnym etapie jeszcze daleko, bo ostateczny kształt powyższych dokumentów, w skutek wielofrontowych prac może przyjąć inny kształt. Tematy te z pewnością powrócą podczas czwartkowego Obywatelskiego Dialogu. 

Dialog Obywatelski 

Czwartkowe wydarzenie pn.: Dialog Obywatelski – Europejski Zielony Ład – wyzwania dla Polski i Europy” z udziałem Komisarza Janusza Wojciechowskiego rozpocznie się o godz. 10.00. Transmisja dostępna będzie na internetowych kanałach Komisji Europejskiej w Polsce. Natomiast o godz. 11:00 rozpocznie się Panel ekspertów – „Europejski Zielony Ład – szanse i zagrożenia dla polskiej wsi” z udziałem: Komisarza Janusza Wojciechowskiego, Anny Gembickiej – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Iwony Nurzyńskiej (niezależny ekspert) i Mieczysława Babalskiego ze Stowarzyszenia Ekołan. 

Źródła i foto: portale KE i KSS, Twitter

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x