poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

BREXIT: Brak umowy rolno-spożywczej pogłębia niepewność

spot_img

Negocjacje dotyczące funkcjonowania łańcucha rolno-spożywczego zmierzają w dobrym kierunku. Jednak nadal brak jasnych informacji na jakiej zasadzie ma funkcjonować umowa między Unią a Wielką Brytanią.

W liście przedstawionym przez COPA-COGECA możemy przeczytać, że nastroje organizacji napawają nadzieją na dobre potoczenie się spraw dot. polityki rolno spożywczej. Jednak wciąż istnieje wiele nieścisłości, dlatego COPA COGECA wezwała KE do uważnego rozważenia wpływu Brexitu na europejski sektor rolno-spożywczy i do dopilnowania szybkiej finalizacji 5 miliardów euro przeznaczonych na straty z nim związane.

Wyjątkowe okoliczności wymagają wyjątkowych środków. UE musi podjąć kroki dotyczące finansowania strukturalnego i dostosowawczego dostępnego dla sektora rolno-spożywczego (spoza budżetu WPR).

“Zwracamy się z prośbą o jak najszybsze przedstawienie regulacji aby łańcuch rolno-spożywczy mógł nadal funkcjonować i zapewniać dostępność bezpiecznej i przystępnej cenowo żywności dla konsumentów.”- czytamy w liście otwartym.

Zauważmy, że firmy z sektora spożywczego i rolniczego są pod silnym naciskiem Covid-19. Brak jasnych deklaracji w sprawie handlu z Wielką Brytanią wywiera ogromny niepokój i rodzi pytanie o przyszłość wielu miejsc pracy . Miejmy nadzieję, że kolejny szczyt przyniesie zadowalające wieści dla sektora rolniczo- spożywczego.

Maria Chmal
źródło:https://copa-cogeca.eu/

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x