środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Niedoceniana rola kobiet w rolnictwie

spot_img

Rola kobiet w rolnictwie niedoceniana. COPA COGECA z okazji obchodów Dnia Kobiet Wiejskich wskazała kierunki na poprawę sytuacji rolniczek i przedsiębiorczyń.

15.10.2020 r. odbył się XIII Dzień Kobiet Wiejskich. Z tej okazji przedstawiciele organizacji opublikowali strategie na poprawę równouprawnienia w sektorze rolnym, zwracając uwagę na najważniejsze środki i szansę na promocję równości płci w europejskiej polityce.

Wciąż mało mówi się o roli jaką pełnią kobiety w rolnictwie. Oprócz zarządzania przedsiębiorstwem rolnym czy pracą w gospodarstwie rodzinnym, kobiety wiejskie są także matkami, gospodyniami, nauczycielkami – a jednak często ich wielozadaniowość jest pomijana  lub nawet niezauważana.

Niestety takie aspekty jak ograniczony dostęp do finansowania, niewystarczająca infrastruktura, różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, nierówny podział obowiązków domowych itp. stanowią barierę do obrania widocznej funkcji w sektorze rolnym.

COPA COGECA odnośnie tego przygotowała listę sposobów, które mogą poprawić sytuację płci pięknej.

Pięć głównych zadań to:

1. Wspieranie inicjatyw na rzecz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a także podniesienie jakości i dostępności infrastruktury i usług, co poprawi sytuację i poziom życia osób mieszkających na obszarach wiejskich.

2. Promowanie dywersyfikacji i wielofunkcyjnej działalności na obszarach wiejskich może stworzyć nowe możliwości dla przedsiębiorczyń w sektorach takich jak agroturystyka, sprzedaż bezpośrednia czy rolnictwo społeczne.

3. Spółdzielnie mogą odegrać istotną rolę we wspieraniu kobiet na obszarach wiejskich i tworzeniu możliwości dotyczących zatrudnienia, przedsiębiorczości i lepszego dostępu do rynku na wsi.

4. Jedną z największych przeszkód dla przedsiębiorczości kobiet, którą należy koniecznie się zająć, jest wciąż dostęp do kredytów. Sposoby finansowania przeznaczone dla kobiet w ramach polityki spójności UE oraz polityki w zakresie badań i innowacji powinny być dostępne dla wszystkich regionów, w tym obszarów wiejskich.

5. Aby lepiej zaradzić brakowi równości na obszarach wiejskich, należy gromadzić więcej danych i informacji na temat sytuacji ekonomicznej i społecznej kobiet na wsi.

 Zmiany w równouprawnieniu dotykają niemalże każdy sektor na świecie, w tym także rolnictwo. Obecnie w UE 30% kierowników lub właścicieli gospodarstw to kobiety, a 80% kobiet na wsi jest zaszufladkowany jako „żony rolników”. Podejmowane działania na rzecz praw kobiet przyczyniają się do rozwoju gospodarstw rolnych oraz całego sektora rolno – spożywczego. Ze zdwojoną siłą w gospodarstwie jesteśmy w stanie więcej osiągnąć, nie zapominajmy o tym.

Maria Chmal
źródło:https://copa-cogeca.eu/

Zdjęcie: Pixabay

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x