środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Brazylia zaczyna eksportować kukurydzę do Chin

spot_img

Zakupy brazylijskiej kukurydzy przez Chiny (pierwszy raz w historii) zmienią światowe przepływy tego zboża. W konsekwencji Amerykanie będą zmuszeni szukać innych odbiorców na część swojej kukurydzę.

prognozy plonowania unijnych upraw

Niedawne wybory w Brazylii doprowadziły do zmiany na stanowisku prezydenta i ocieplenia klimatu na linii Brazylia-Chiny. Były już prezydent Bolsonaro był zwolennikiem twardej polityki wobec Chin prezentowanej przez Trampa.

O ile Państwo Środka było zmuszone do importu brazylijskiej soi, to import kukurydzy był administracyjnie ograniczony przez brak pozwoleń ze względów fitosanitarnych.

Zmieniło się to diametralnie w ostatnich tygodniach, ponieważ Chiny dopuściły ponad 100 podmiotów brazylijskich (zajmujących się magazynowaniem i spedycją) do sprzedaży kukurydzy chińskim odbiorcom.

Pierwsza dostawa brazylijskiej kukurydzy rozpoczęła swoją podróż do Guangzhou w Chinach po tym, jak MV Star Iris, załadowany 67 000 ton kukurydzy, wypłynął z brazylijskiego portu Santos 23 listopada. Więcej przesyłek spodziewanych jest w ciągu dwóch następnych tygodni. Brazylijczycy oczekują, że Chiny kupią 5 milionów ton ich kukurydzy w 2023 roku.

Departament Rolnictwa USA (USDA) prognozuje, że Chiny zaimportują 18 mln ton kukurydzy w całym sezonie 2022/23 (wrzesień-sierpień).

Chiny są drugim po USA producentem kukurydzy na świecie, ale krajowe zużycie o ok. 20 mln ton przewyższy w tym sezonie poziom produkcji. Obecnie Chiny importują kukurydzę z USA i Ukrainy, aby w pełni zaspokoić popyt krajowy.

Chiny – produkcja, spożycie (lewa oś) i zapasy (prawa oś) kukurydzy (w mln ton):

Andrzej Bąk
Źródło: Ukragroconsult, USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x