środa, 21 lutego, 2024

Benzyna najtańsza od kwietnia, ale ON ciągle bardzo drogi

spot_img

Duże w tym tygodniu przeceny na światowym rynku ropy sprowadziły w dół ceny paliw w hurcie i w mniejszym zakresie na stacjach paliw. Niestety, nadal bardzo słaby złoty nie pozwala na znacznie większe obniżki na krajowym rynku. W cennikach hurtowych i detalicznych utrzymuje się olbrzymia różnica w cenie benzyny 95 oktanów i diesla. Wynosi ona sporo ponad 1 zł/l na niekorzyść ON. Wraz ze zbliżaniem się do sezonu grzewczego ta tendencja może się jeszcze pogłębić, ponieważ diesel praktycznie niczym się nie różni od oleju opałowego używanego na świecie do ogrzewania. Warto zauważyć, że olejem napędowym zasilane są też najczęściej duże agregaty prądotwórcze, czyli awaryjne źródła energii (mogą być potrzebne tej zimy).

Według e-Petrol w połowie 36-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,52 zł/l i 7,63 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena popularnej 95-ki spadła o 9 groszy, a cena diesla obniżyła się o 6 groszy na litrze. W konsekwencji ON jest średnio o 1,11 zł/l droższy od benzyny. Cena średnia autogazu spadła w tym czasie o 3 grosze i wyniosła 3,15 zł/l.

W hurcie (cennik PKN Orlen), w tygodniu kończącym się 7-go września, ceny benzyny 95-oktanów spadły o 17, a ON o 22 grosze. Ceny diesla rosły ostatnio śladem zwyżkujących notowań tego paliwa w Europie. W 2021 roku udział importowanego ON w naszym całkowitym zużyciu sięgnął aż 32%, stąd kurs złotego (obok cen w Europie) ma olbrzymi wpływ na diesla w kraju. W przypadku benzyny 19% rocznego zużycia stanowiła w 2021 roku benzyna z importu.

Ceny średnie paliw w detalu: 07-09-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,39 zł/l (-8 gr/l);
• Pb95: 6,53 zł/l (-9 gr/l) – najniżej od końca kwietnia 2022

• ON: 7,63 zł/l (-6 gr/l);
• LPG: 3,15 zł/l ( -3 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

Warto w tym miejscu zauważyć, że faktyczne zakupy paliw na stacjach mogą być tańsze, a to za sprawą 30-groszowego upustu wakacyjnego. Na szczęście dla kierowców, wspomniany upust został przedłużony w Orlenie do połowy września, a w Lotosie do końca września.

Ceny paliw w kraju:

Rynek ropy:

Notowania ropy  Brent spadły z ponad 103 usd/b w poniedziałek 29.08.2022 do ok. 89,5 usd/b w środowe (07.9.2022) południe – najniżej od połowy lipca. Od wtorku ceny ropy mocno spadają (po kilka procent dziennie) do ok. 93,5 usd/b w czwartkowe południe (01.09.2022). Winne temu są obawy o globalny popyt w sytuacji rosnących stóp procentowych, problemy gospodarcze i pandemiczne w Chinach. Poniedziałkowa decyzja OPEC+ o obniżeniu dziennego wydobycia o 100 tys. baryłek dziennie tylko na moment wybiła notowania surowca w górę.

Dzienne ceny paliw w hurcie (bez VAT):

Różnica w cenie hurtowej ON w stosunku do Pb95 stale rośnie:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x