sobota, 27 listopada, 2021
spot_img

Będzie rekompensata dla gmin za zmianę opodatkowania wiatraków?

-REKLAMA-spot_img

Jak przekazało Centrum Informacyjne Rządu, rada ministrów przyjęła projekt ustawy o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Rekompensata ma wynieść 524, 43 mln zł. 

Decyzja ta jest realizacją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 lipca 2020 r., który orzekł wsteczną zmianę sposobu opodatkowania elektrowni wiatrowych, wprowadzoną w ramach nowelizacji ustawy o OZE z czerwca 2018 r. za niekonstytucyjną. Rząd chce zrekompensować utracone dochody w 2022 r.  

Rekompensaty będą mogły uzyskać gminy, które na skutek zmiany przepisów utraciły dochody w postaci podatku od nieruchomości płaconego od elektrowni wiatrowych w 2018 r. Wsparcie obejmować będzie ok. 200 gmin, na obszarze których zlokalizowane są elektrownie wiatrowe.

Jakie wymogi trzeba spełnić? 

Aby otrzymać rekompensatę, gmina będzie zobowiązana jest do złożenia wniosku, którego wzór stanowi załącznik do ustawy. Wnioski rozpatrywał będzie wojewoda właściwy miejscowo dla danej gminy. Po rozpatrzeniu wniosku pod względem formalnym, merytorycznym i rachunkowym, wojewoda wyda decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania rekompensaty. Po wydaniu decyzji i ustaleniu wysokości rekompensaty wojewoda przekaże ją na wskazany rachunek bankowy gminy. Organem odwoławczym od decyzji wojewody będzie minister klimatu i środowiska.

źródło: gov.pl
zdj:pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,952FaniLubię
617ObserwującyObserwuj
9,090SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x