sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Będą dopłaty do węgla!

spot_img

“Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej gwarantowanych cen węgla” – przekazała na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Ma ona wynosić 996,60 zł na tonę, jednak obowiązywać będa limity na zakup tanśzego opału. Ile węgla będzie można kupić w okazyjnej cenie i kto będzie mógł skorzystać z dopłat?

Cena gwarantowana węgla

Ceny węgla biją rekordy, a zakup tańszego, poprzez stronę internetową Polskiej Grupy Górniczej graniczy z cudem przez przeciążone serwery. Prywatne spółki oferują sprzedaż węgla trzykrotnie droższego. Nic dziwnego, że Polacy oblegają stronę państwowej spółki, gdzie ekogroszek można kupić tam nawet za 1000 zł. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu kwoty gwarantowanej w wysokości 996,6 zł/t. 

3 tony na gospodarstwo domowe

Skąd taka kwota? Jak wytłumaczyła Anna Moskwa jest to średnia cena węgla za poprzedni rok. Z danych GUS wynika, że przeciętna średnioroczna cena detaliczna tony węgla kamiennego w 2021 r. wyniosła 996,6 zł. W 2020 r. było to 887,95 zł za tonę. 

Różnicę pomiędzy tą ceną, a ceną rynkową można będzie uzupełnić dopłatą rządową. Rekompensata wyniesie maksymalnie 750 zł. Ustalono również limit – 3 tony na gospodarstwo domowe. – Podmioty, które zdecydują się na współpracę w tym programie muszą złożyć odpowiedni wniosek, termin jest do końca października – powiedziała minister. Programem będą objęte również spółdzielnie i wspólnoty.

Rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń S.A. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów.

Warunki rekompensat do węgla

Dopłatami w cenie 996,60 zł/t będzie objęty węgiel kamienny, brykiet lub pellet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego. Jak czytamy na stronie rządu, firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie.

Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: 

● kocioł na paliwo stałe,

● kominek,

● koza,

● ogrzewacz powietrza,

● trzon kuchenny,

● piecokuchnia,

● kuchnia węglowa lub

● piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem – zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wdrożenie takiego rozwiązania może nastąpić już nawet w ciągu najbliższych tygodni.

źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Palacz
Palacz
1 rok temu

pellet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x