piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Anwil dołącza do Grupy Azoty i także ogranicza produkcję nawozów

spot_img

Kolejna państwowa spółka postanowiła wstrzymać produkcję nawozów przez wysokie ceny gazu. Jest nią ANWIL należąca do grupy PKN Orlen. 

ANWIL czasowo zatrzymuje produkcję nawozów azotowych 

Krok kolejnej dużej krajowej spółki produkującej nawozy nie powinien dziwić – była to kwestia czasu. 

„W związku z bezprecedensowym i rekordowym wzrostem cen gazu ziemnego w Europie, ANWIL podjął decyzję o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych. Spółka na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców. Jak tylko warunki makroekonomiczne na rynku gazu ulegną stabilizacji produkcja zostanie wznowiona.” – poinformowała w oficjalnym komunikacie spółka.

Przez rekordowe ceny gazu zakłady produkcyjne wstrzymują produkcję na całym świecie

Ceny gazu ziemnego wykorzystywanego do produkcji nawozów w ciągu tygodnia wzrosły o 41% z 200,4 eur/MWh (15.08) do 282,8 eur/MWh (23.08). Z kolei od początku wojny w Ukrainie ceny tego surowca wzrosły o 218%, z 88,9 eur/MWh 24.02. Z tego powodu wielu europejskich producentów z branży chemicznej, w tym nawozowej, jak Yara, OCI, Nitrogenmuvek, czy Fertiberia już zdecydowanie wcześniej zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń w produkcji. Spółka ANWIL jak i Grupa Azoty dopiero teraz zdecydowały się na ten krok. 

Analogicznie jak w przypadku Grupy Azoty, spółka zakomunikowała, że aktualna sytuacja na rynku gazu ziemnego jest wyjątkowa, nieprzewidywalna i całkowicie niezależna od ANWIL. W trakcie postoju linii produkcyjnych, będą realizowane prace remontowe i inwestycyjne.

Niestety, oczy wszystkich skierowane są na cenniki nawozów z dużymi obawami, że lada moment ceny wystrzelą w górę – do znowu niespotykanych poziomów.

źródło: ANWIL

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x