poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Rosną prognozy światowych zbiorów rzepaku

spot_img

W miesięcznym raporcie USDA na temat światowej produkcji rolniczej zbiory rzepaku w tym sezonie podniesione zostały o 2,3 mln ton (m/m) do 82,5 mln ton. Oznaczać to będzie wynik aż o 14,1% (10,2 mln ton) lepszy niż w sezonie 2021/22.

Największa korekta w górę dotyczyła zbiorów rzepaku w Rosji (+1,1 do 3,9 mln ton). Duży wzrost prognoz w górę (o 0,7 mln ton do 6,1 mln ton) dotyczył też Australii. O skromne 0,1 mln ton do 17,95 mln ton podniesiono szacunki dla UE.

Zbiory canoli w Kanadzie pozostawiono na bardzo dobrym poziomie 20 mln ton, czyli aż o 58,7% więcej niż w katastrofalnym sezonie 2021/22.

Trend wzrostowy produkcji rzepaku pokazują też wstępne szacunki GUS, według których polscy rolnicy zebrali w tym roku rekordowe 3,6 mln ton nasion rzepaku (+12% r/r). Notowania kontraktu w Paryżu spadają pod wpływem powyższych prognoz.

Andrzej Bąk
Źródło: USDA, GUS

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x