środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Amerykańscy farmerzy zamierzają zasiać więcej soi, kosztem kukurydzy i pszenicy

spot_img

W końcówce marca Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował dwa ważne raporty, które dają szerszy obraz amerykańskiego rynku zbóż i soi.

Raport na temat krajowego areału zasiewów pod tegoroczne zbiory (Prospective Plantings) jest bazą do wyliczania pierwszych prognoz produkcji. Raport o stanie zapasów na dzień 1-go marca 2024 pokazał duży wzrost dla kukurydzy, soi i pszenicy w skali roku, ale w przypadku kukurydzy dane były gorsze od oczekiwań rynkowych.

Tegoroczne zasiewy amerykańskiej kukurydzy powinny zmniejszyć się o 5%

Powierzchnia kukurydzy zawarta w raporcie wyniosła zaledwie 90 milionów akrów, co oznacza spadek o 5% w porównaniu z ubiegłym rokiem i znacznie poniżej średniej szacunkowej wielkości analityków wynoszącej 91,8 miliona akrów.

Tegoroczne zasiewy soi powinny wzrosnąć o 3%

Powierzchnia zamierzanych upraw soi wyniosła 86,5 mln akrów, co oznacza wzrost o 3% w porównaniu z ubiegłym rokiem i blisko średniej oczekiwań – 86,7 mln akrów.

Zanosi się na 4% spadek zasiewów pszenicy w USA

Całkowita powierzchnia upraw pszenicy powinna wynieść 47,498 mln akrów, co oznacza spadek o 4% w porównaniu z 2023 r., ale wielkość areału była blisko środka zakresu oczekiwań.

Powierzchnia upraw pszenicy ozimej była poniżej oczekiwań, natomiast powierzchnia upraw pszenicy jarej i durum była większa od oczekiwań.

Wyniki raportu dla upraw jarych oparte są na ankietach, a ostateczny areał może się zmienić w zależności od bieżących relacji cenowych.

Oczekiwana łączna powierzchnia przeznaczona pod trzy główne uprawy (kukurydza, soja i pszenica) spadła rok do roku o 6,29 miliona akrów do 313,31 miliona akrów.

Zapasy obu głównych zbóż i soi znacząco wzrosły w USA w skali roku

W raporcie kwartalnym USDA na temat zapasów (Grain Stocks Raport) ustalono, że zapasy kukurydzy w USA na dzień 1 marca wyniosły 8,347 miliardów buszli, co oznacza wzrost o 13 % w porównaniu z rokiem poprzednim, ale poniżej średnich szacunków handlowych.

Zapasy soi szacowane są na 1,845 miliarda buszli, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu z 1 marca 2023 r i wynik zgodny z oczekiwaniami.

Zapasy pszenicy szacowane są na 1,087 miliarda buszli, co oznacza wzrost o 16% w porównaniu z rokiem poprzednim i wynik powyżej oczekiwań rynkowych.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x