czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Mniejsza produkcja oraz import powinny mocno obniżyć unijne zapasy pszenicy na koniec nowego sezonu

spot_img

Według KE produkcja pszenicy miękkiej spadnie w tym roku o 3,9% (r/r) do 120,75 mln ton (125,62 mln ton w 2023 roku). Gorsze zbiory mają być wynikiem mniejszego o ponad 4% areału zasiewów.

Produkcja pszenicy miękkiej w UE-27 (tys. ton):

Areał zasiewów pszenicy miękkiej w UE-27 (tys. ha):

Jednocześnie eksperci KE podnieśli symbolicznie konsumpcję pszenicy do 101,96 mln ton, a import obniżono do 4,35 mln ton (7,50 mln ton przed rokiem). Oczekiwany eksport pszenicy miękkiej pozostawiono na poziomie zbliżonym do 31 mln ton (bez zmian r/r).

Zapasy pszenicy powinny spaść o 40% na koniec sezonu 2024/25

Mniejsza produkcja i import powinny doprowadzić do obniżenia unijnych zapasów pszenicy miękkiej na koniec sezonu 2024/2025 do 12,11 mln ton (z 19,95 mln ton na koniec tego sezonu).

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x