czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ambasadorowie UE uzgodnili kompromis w sprawie zasad handlu z Ukrainą

spot_img

27 marca ambasadorowie państw członkowskich UE zgodzili się na przedłużenie liberalizacji handlu z Ukrainą (na rok od czerwca 2024) pod warunkiem wprowadzenia kontyngentów i ceł zależnych od wielkości importu nie tylko w latach 2022 i 2023, ale także w drugiej połowie 2021 roku. To kompromisowe porozumienie zwłaszcza z Francją i Polską, które domagały się uwzględnienia w obliczeniach całego roku 2021, kiedy import był minimalny – informuje APC-Inform.

Okres bazowy dla wprowadzenia ograniczeń przedłużony tylko o połowę 2021 roku

„Okres bazowy stosowany do uruchomienia mechanizmu ochronnego zostanie przedłużony do drugiego półrocza 2021 r. Komisja wzmocni także niektóre sformułowania w swojej deklaracji.

Jest to bardzo delikatna równowaga, którą państwa członkowskie osiągnęły w drodze kompromisu” – powiedział reporterom w Brukseli urzędnik zaznajomiony z przebiegiem rozmów.

Możliwe ograniczenia dla szczególnie wrażliwych towarów, wśród których nie ma pszenicy

Hamowanie awaryjne przewidziano także dla szczególnie wrażliwych kategorii produktów rolnych – mięsa drobiowego, jaj, cukru, owsa, kukurydzy, zbóż, miodu. Podstawowym benchmarkiem dla tego miernika będą wskaźniki z lat 2022 i 2023 oraz drugiej połowy okresu przedwojennego 2021. Jeżeli import tych produktów przekroczy średnią wielkość dla tego okresu, przewiduje się wprowadzenie ceł. W śród wymienionych towarów nie znalazła się pszenica i jęczmień, czego domagała się Polska i Francja.

Zawarcie porozumienia potwierdziło także belgijskie przewodnictwo w Unii Europejskiej, zauważając, że porozumienie zapewnia „wyważone podejście pomiędzy wsparciem Ukrainy a ochroną unijnych rynków rolnych”.

Wynegocjowana treść porozumienia (zapisów umowy o handlu z Ukrainą) musi zostać ponownie zatwierdzona przez Parlament Europejski, ponieważ różni się od wcześniej uzgodnionej. Ostatnia sesja plenarna przed wyborami do europarlamentu odbędzie się w kwietniu.

Źródło: APC-Inform

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x