czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Afrykański Pomór Świń: Przybywa coraz więcej ognisk!

spot_img

Afrykański Pomór Świń (ASF) nie odpuszcza. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 11. w 2024 r. ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń u świń, na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 21 czerwca 2024 r. Gdzie wyznaczono 11 ognisko ASF?

Gdzie wykryto najnowsze ognisko?

Ognisko ASF nr 11 w 2024 r. wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 659 świń, położonym w miejscowości Budziska, w gminie Połajewo, powiat czarnkowsko-trzcianecki, województwo wielkopolskie. Gospodarstwo to znajduje się na obszarze objętym ograniczeniami wymienionymi w części II załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594.

Jakie są kroki wdrażane przez Inspekcję Weterynaryjną?

W odpowiedzi na stwierdzenie ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687. Te działania obejmują:

  • Zabicie i utylizację świń
  • Oczyszczanie i dezynfekcję
  • Wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego

Wykrycie kolejnego ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń stanowi poważne wyzwanie dla hodowców. ASF jest niezwykle zaraźliwą chorobą wirusową, która prowadzi do wysokiej śmiertelności wśród świń. Nie ma skutecznej szczepionki ani leczenia, co sprawia, że jedynym sposobem walki z rozprzestrzenianiem się choroby są ścisłe środki kontroli i bioasekuracji.

Jak można zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF?

Hodowcy świń powinni stosować się do zaleceń Inspekcji Weterynaryjnej i podejmować działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń. Kluczowe kroki obejmują:

  • Utrzymanie wysokiego poziomu higieny w gospodarstwach
  • Monitorowanie zdrowia zwierząt i zgłaszanie podejrzeń o chorobę
  • Ograniczanie kontaktu świń z dzikimi zwierzętami
  • Ścisła kontrola transportu zwierząt

źródło: GIW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x