czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

26 przypadków ASF w zachodniej części Polski

spot_img

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o publikacji w dniu 11 grudnia 2019 r. decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/2114 z dnia 6 grudnia 2019 r. zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń (ASF) w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Konsekwencją decyzji jest utworzenie nowych stref oraz zmiana dotychczasowych granic obszarów zapobiegawczo ochronnych w Polsce i w innych Państwach Członkowskich Unii Europejskiej.
Aktualne informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej Komisji Europejskiej, a także na stronie krajowego Głównego Inspektoratu Weterynarii.

 

Zestawienie odnotowanych przypadków ASF

Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii, na podstawie  wyników badań krajowego laboratorium referencyjnego w Puławach, opublikował zaktualizowaną informację o potwierdzonych przypadkach występowania ASF w Polsce. Na podstawie wyników badań uzyskanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, w okresie od 14 listopada do 6 grudnia 2019 r. potwierdzono wystąpienie 26 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski, w tym stwierdzono:

  • 23 przypadki w województwie lubuskim,
  • 2 przypadki w województwie dolnośląskim,
  • 1 przypadek w województwie wielkopolskim.

Wyniki dodatnie otrzymano dla prób pobranych od 42 sztuk padłych dzików.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.wetgiw.gov.pl

 

Specustawa w sprawie odstrzału dzików?

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników