piątek, 26 lutego, 2021

Specustawa w sprawie odstrzału dzików?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa powodującego afrykański pomór świń (ASF), Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, przygotowuje projekt tzw. specustawy dotyczącej odstrzału sanitarnego dzików, która zakładać będzie między innymi zastosowanie prawnych rozwiązań zobowiązujących myśliwych do udziału w tego rodzaju działaniach. Propozycja ta przewiduje również nowe uprawnienia dla Policji i Wojska Polskiego.

Decyzje w rękach wojewodów?

Minister Rolnictwa zapewnił, że w obecnej sytuacji odstrzał sanitarny dzików jest konieczny, podobnie jak zmniejszenie ich populacji.
Nie ma natomiast jeszcze skutecznych mechanizmów uprawniających i zobowiązujących myśliwych do udziału w ww. działaniach prewencyjno-ochronnych. Nowa ustawa zmienić ma zapisy kilku innych ustaw dotyczących uprawnień wojska, policji, a także prawa łowieckiego. Minister Jan Krzysztof Ardanowski przewiduje, że specustawa zwiększy także decyzyjne uprawnienia wojewodów.

Minister przeciwny całkowitej depopulacji

Szef resortu rolnictwa nie zakłada natomiast całkowitej depopulacji dzików. Projekt specustawy trafić ma pod obrady Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej  podczas jednego z najbliższych posiedzeń izby. O dalszym rozwoju sytuacji poinformujemy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: PAP

ASF: Agrounia manifestowała pod siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

W sobotę napłynie chłodne powietrze z północy [POGODA]

Z piątku na sobotę popada w rejonie Zamościa, Krakowa, Rzeszowa- spadnie tutaj około 2-4 mm deszczu. Niewielkie opady mżawki do 1-2 mm pojawią się...

Aktywiści żądają zakazu reklam mięsa!

Kolejne dzieło zostało wymierzone w hodowców zwierząt. Tym razem tyczy się zakazu reklamowania mięsa. Na pomysł wpadł niemiecki Greenpeace a wątek przejęła eurodeputowana Sylwia...

Fosfarm nowość w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Oferta Grupy Azoty została wzbogacona o linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK. Stanowią one racjonalne i efektywne źródło składników...

Śledź nas

21,185FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły