piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

17 tysięcy świń do likwidacji?

spot_img

Niestety nie ma dobrych wiadomości dla hodowców trzody chlewnej, a to z uwagi na pojawienie się pierwszego w tym roku ogniska ASF w Polsce. Sprawa jest bardzo poważna bo dotyczy 2 gospodarstw w powiecie świebodzińskim w województwie lubuskim. W gospodarstwach tych utrzymuje się około 17 tysięcy świń. 

ASF w wielkiej hodowli

Szeroko w mediach społecznościowych o sprawie mówi też Lider Ogólnopolskiego Ruchu Rolników AGRO-Unia Michał Kołodziejczak, który o wystąpieniu ASF w województwie lubuskim dowiedział się bezpośrednio od właściciela hodowli.  

– Niestety, na naszych oczach upada mit, że wirus dotyczy tylko małych gospodarstw, gdzie być może nie są spełnione jakieś warunki bioasekuracji – skomentował sprawę Lider AGRO-Unii. – Wracamy o 10 dni szybciej z ASF niż w tamtym roku. Nic nie było robione całą jesień i zimę. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Główny Lekarz Weterynarii powinni podać się do dymisji. 

Dodajmy, że nawiązaliśmy już kontakt z Zielonogórskim Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii. Czekamy też na oficjalny komunikat Głównego Inspektoratu Weterynarii. O działaniach instytucji w tej sprawie będziemy informować na bieżąco. 
 
Źródło: AGRO-Unia 
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x