wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

20 procent budżetu dla rolnictwa?

spot_img

Podczas dzisiejszej (18 marca br.), sesji Sejm RP zajął się m.in. sprawą podziału środków w ramach Krajowego Programu Odbudowy po pandemii COVID-19 przy wykorzystaniu funduszy z Unii Europejskiej. Wiadomo już zatem, że 20 procent projektowanego budżetu KPO zostanie skierowana na rolnictwo i obszary wiejskie. 

Pytania Posłów PiS

Mówił o tym Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik. Pytania natomiast zadali posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Wiceminister poinformował Posłów, że właśnie rozpoczęły się krajowe konsultacje dotyczące KPO. 

– Na samym początku chciałbym powiedzieć, że na rolnictwo i obszary wiejskie będzie skierowane blisko 20% środków z krajowego programu odbudowy, zarówno z części dotacyjnej  jak i pożyczkowej –  wyjaśnił Wiceminister Ryszard Bartosik.

Krótkie łańcuchy dostaw

Ministerstwo planuje więc wydatkowanie wsparcia głównie na pomoc dla tzw. krótkich łańcuchów dostaw i dla przetwórstwa rolno-spożywczego, czyli dla sektorów które mimo pandemii COVID-19 nie uległy zniszczeniu.

Jak poinformował Wiceminister Rządowi chodzi o włączenie mikro- małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) przetwórstwa rolno-spożywczego w gospodarkę o obiegu zamkniętym i o wzmocnienie tych firm po pandemii koronawirusa. Kolejny priorytet KPO to zwiększenie samowystarczalności w zakresie produkcji pasz, w tym pasz białkowych bez GMO.

Wsparcie dla sieci centrów

W planie jest też wspieranie inwestycji w zakresie tworzenia i rozwoju sieci centów przechowalniczo-dystrybucyjnych na poziomie regionów lub na poziomie lokalnym. Także w formie wsparcia przy adaptacji budynków i wyposażenia tych centrów. 

Ochrona środowiska

Inna kwestia to pomoc dla inwestycji MŚP sektora rolno-spożywczego w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym i ochrony środowiska. Z naciskiem na zagospodarowanie odpadów żywnościowych powstających w procesie przetwarzania dla przemysłu spożywczego. Następny temat to wsparcie dla inwestycji w zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego poprawiających standardy w dziedzinie ochrony środowiska i klimatu.

Wsparcie modernizacyjne 

Wsparcie w ramach KPO dotyczyć ma też inwestycji obejmujących rozwój rolno-spożywczych rynków hurtowych; inwestycji MŚP z sektora przetwórstwa i wprowadzania do obrotu produktów sektora rolno-spożywczego, zakupu maszyn i urządzeń do produkcji, technologii, środków transportu oraz rozbudowy infrastruktury zakładów. W planie jest też pomoc inwestycyjna w zakresie wykorzystania surowców białkowych niemodyfikowanych genetycznie do produkcji pasz 

Spółdzielnie i hurtownicy

Jak zapewniał Ryszard Bartosik, Rząd w ramach KPO nie zapomni też o spółdzielniach i podmiotach gospodarczych z udziałem samorządu terytorialnego, a także o podmiotach obsługujących rynki hurtowe i tych z udziałem skarbu państwa.

Pomoc dla 500 podmiotów

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw planowane jest wsparcie ok. 500 podmiotów. Pomocą ma też być objętych blisko 50 krajowych centrów dystrybucyjno-przechowalniczych i 10 rynków hurtowych W tym przypadku Rząd planuje otwarte nabory wyłaniające beneficjentów. 

Maksymalna kwota na jednego beneficjenta przy tego rodzaju wsparciu wynieść ma ok. 10 mln zł. Na inwestycje rolno-spożywcze w ramach KPO wstępnie Rząd przeznacza 500 mln euro. Pomoc ma przyjąć formę refundacji poniesionych kosztów oraz zaliczek na poczet prefinansowania inwestycji.

Źródło: Sejm RP
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x