niedziela, 7 marca, 2021

Ruszyła aplikacja suszowa! Jak z niej korzystać?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Jak już informowaliśmy, zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolnicy mogą już korzystać z internetowej aplikacji suszowej 2020. Dzięki niej złożyć można  wniosek o oszacowanie strat powstałych przez suszę.

Obsługa i korzystanie z tego narzędzia jest stosunkowo proste. Do aplikacji zalogować się można przez Profil Zaufany, e-dowód lub przez stronę banku na przykład PKO lub Banku Spółdzielczego w ramach tak zwanej e-Tożsamości.

Aplikację udostępniono pod linkiem:  https://aplikacje.gov.pl/app/susza/

Po zalogowaniu się wymagane jest podanie: imienia i nazwiska, numeru telefonu i adresu e-mail.

Jeśli to zrobimy, aplikacja poprosi o nas dane dostępowe do eWniosku Plus. Dzięki tej operacji nastąpi zalogowanie i import danych z aplikacji eWniosek Plus.
Wtedy należy zamieścić załączniki, takie jak: skan polisy ubezpieczeniowej oraz dokumentację fotograficzna szkód spowodowanych przez suszę. Warto jednak wiedzieć, że  fotografie nie są obowiązkowe.

 

Wymagane jest wystąpienie suszy

Warunkiem koniecznym skutecznego złożenia wniosku jest wystąpienie na obszarze prowadzonych przez nas upraw rolnych, suszy w rozumieniu zgodnym z definicją określoną w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Definicja ta brzmi następująco:

„Suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września danego roku – klimatycznego bilansu wodnego poniżej określonej wartości dla poszczególnych gatunków lub grup roślin uprawnych oraz kategorii glebowych.”

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek o oszacowanie strat za pośrednictwem aplikacji może złożyć rolnik:

  • posiadający numer identyfikacyjny (numer EP) nadany przez ARiMR,
  • w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody spowodowane suszą,
  • będący mikro, małym, średnim albo dużym przedsiębiorstwem.

 

Zakończenie procedury

Po dokonaniu wyżej opisanych czynności aplikacja suszowa 2020 wygeneruje protokół oszacowania szkód.  Jest on niezbędny np.  do ubiegania się o pomoc w formie preferencyjnego kredyt na wznowienie produkcji rolnej.
Aplikacja do część szerszej strategii informatycznej realizowanej przez MRiRW, ARiMR i KOWR, której efektem ma być pełna informatyzacja usług tych instytucji.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MRiRW

Susza rolnicza w Polsce – jest czy nie ma?

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

SerDog z Hochlandii zagości w Żabce na dłużej

Po udanej ofensywie Imperator Smaku Ser Dog Wspaniały – pogromca mięsożernej rosiczki, na dobre zagości w Żabce. Ser Dog to więcej niż hot dog...

Wznowienie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali stada na obszarach objętych afrykańskim pomorem...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,720SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły