niedziela, 28 lutego, 2021

Rolnicy to jedna z najbiedniejszych grup społecznych

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wzrost kosztów produkcji rolniczej przy jednoczesnym spadku cen za płody rolne to realia, z którymi muszą zmagać się rolnicy.

Sytuacja jest o tyle trudniejsza, że dodatkowo przebieg pogody w ostatnich latach przyczynił się do dużych strat w produkcji roślinnej, a wystąpienie ASF znacząco zredukowało rentowność gospodarstw produkujących trzodę chlewną.

Niektóre gospodarstwa nadal czekają na wpływy z dopłat. Kolejny problem to nieuczciwi kontrahenci zalegający z zapłatą za sprzedany towar.

Raport GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dochodów Polaków w 2018 roku. Dane są zatrważające. Wg GUS roczny dochód rolnika w przeliczeniu na 1 osobę w gospodarstwie domowym nie przekroczył 13 tyś złotych.

Biedniejsi w Polsce są tylko renciści. Polski rolnik w 2018 roku wypracował dochód wartości 12 840 złotych. Dla porównania dochód na osobę w gospodarstwach domowych pracowników wyniósł 22 064 zł.

Sytuacja Polski na tle UE

Polska jest nadal jednym z najbiedniejszych krajów w Europie. Poziom skrajnego ubóstwa dominuje głównie na wsiach i mniejszych miejscowościach. Wskaźnik zagrożenia ubóstwem w Polsce wynosi 14,8 procent. Nasi sąsiedzi z Czech nie przekraczają 10 procent tego wskaźnika. Gorszą sytuację mają Łotysze.

Rolnicy źle oceniają swoją sytuację materialną

Raport GUS rozszerzono o badanie oceny sytuacji finansowej w gospodarstwach domowych. Rolnicy źle oceniają swoją sytuację. Ponad 20 procent badanych rolników przyznaje, że nie jest w stanie jednorazowo pokryć bieżących wydatków. Aż 40% ankietowanych rolników „pewną trudnością” dopina budżet na rachunki i spodziewane wydatki.

Europejskie i krajowe problemy

Podatek od mięsa szkodliwy dla polskich rolników, przetwórców oraz konsumentów?

-REKLAMA-
Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,206FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły