wtorek, 9 marca, 2021

Rolnictwo zrównoważone? To musi się opłacać!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Sprostanie rosnącym wymogom Unii Europejskiej w zakresie rolnictwa zrównoważonego przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności produkcji to cel porozumienia podpisanego przez Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.

– Wymogi Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska nie mogą być wprowadzane z całkowitym pominięciem analizy ich wpływu na dochód rolnika – mówi Marian Sikora, Przewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. – To niezwykle ważne, aby odpowiednie zachęty finansowe dla rolników w nowej Wspólnej Polityce Rolnej pozwoliły na zrównoważenie celów środowiskowych i ekonomicznych. Zależy nam bardzo na tym, aby rolnictwo stawało się jeszcze bardziej przyjazne środowisku, ale pamiętajmy jednocześnie, że rolnictwo to nasza praca zarobkowa, a nie jedynie hobby.

Sensownie i opłacalnie?

Organizacje deklarują, że rolnictwo zrównoważone rozumieją  jako zespół działań ograniczających wpływ gospodarowania  na środowisko. Jednak w połączeniu z bardziej efektywnym i przyjaznym dla środowiska wykorzystaniem zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii. Podstawowym warunkiem ma być zachowanie opłacalności produkcji rolniczej i akceptacja społeczna dla tego kierunku.

– Należy już teraz upowszechnić ten model rolnictwa w Polsce. Należy rzeczowo ocenić zmiany i wypracować własny skuteczny model postępowania. Trzeba się do tego przygotować. – twierdzi Adam Kopyść, Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.

Rolnicy z przedsiębiorcami

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych to organizacja społeczno – zawodowa. Obecnie zrzesza 29 krajowych związków rolniczych i zrzeszeń branżowych  reprezentujących podstawowe sektory w rolnictwie. Do organizacji tych należą plantatorzy, hodowcy i producenci.

Natomiast Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” to niekomercyjna inicjatywa grupy firm i osób reprezentujących różne branże łańcucha żywnościowego. Stowarzyszenie podejmuje działania edukacyjne na rzecz promocji rolnictwa zrównoważonego w Polsce.
Sygnatariusze porozumienia zapowiadają współpracę przy realizacji projektów szkoleniowych i warsztatów informacyjno-edukacyjnych dla rolników i producentów rolnych, a także aktywność publiczną w zakresie obrony ekonomicznych praw polskich rolników.

Źródła: FBZPR, ASAP
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Kto powinien dostać dopłaty?

- Jeśli rolnik stale zamieszkuje w gospodarstwie, utrzymuje hodowlę w określonej liczbie minimalnej, dochód z gospodarstwa stanowi określone minimum jego dochodów (np. 25%) i...

Kukurydza najdroższa od 8 lat. Ile płacą w kraju?

Po delikatnych korektach na giełdach w Chicago i Paryżu stawki za kukurydzę kolejny raz poszybowały w górę. Ile może zboże? Po ostatnich miesiącach można...

Zmiany we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich

W związku z rozpoczynającym się już 15 marca br. a trwającym do 15 maja br. naborem wniosków o płatności bezpośrednie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,870SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły