piątek, 5 marca, 2021

Puda vs Ardanowski – kto ma rację w sprawie Nowej Piątki Kaczyńskiego?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ardanowski „punktuje” wypowiedź Ministra Pudy?

Temat tak zwanej „Nowej Piątki Kaczyńskiego”, czyli zapowiadanej przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości kolejnej odsłony prac nad nowelizacją Ustawy o ochronie zwierząt, wzbudza coraz żywsze dyskusje. W ubiegłym tygodniu do sprawy odniósł się m.in. obecny Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, który stwierdził m.in., że Unia Europejska swoim prawem zabrania stosowania uboju rytualnego bez ogłuszania i Polska też chce dostosować się do tego wymogu. Niewprowadzenie takich regulacji może skutkować dyskryminacją polskiego mięsa. Natomiast w kraju powstać ma nowa inspekcja ochrony zwierząt.

Teraz do tzw.: „nowej Piątki” i wypowiedzi Ministra Pudy ustosunkował się były szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

– Okazuje się, że nowa ustawa, przygotowywana znowu w konspiracji, nie przez rząd, ale ponoć przez jakąś grupę posłów, ma zawierać zapisy o likwidacji hodowli futerkowych i wprowadzić zakaz uboju rytualnego bydła. Jedynym novum ma być sprecyzowanie utworzenia nowej Inspekcji Ochrony Zwierząt, co przy generowaniu ogromnych kosztów i problemach organizacyjnych w każdym powiecie, biorąc pod uwagę stan budżetu państwa, wydaje się być działaniem pochopnym i nielogicznym – stwierdza Jan Krzysztof Ardanowski i dodaje – Natomiast przy argumentowaniu za ustawą dochodzi do mówienia nieprawdy, przedstawiania fałszywych danych i oszukiwania opinii publicznej. Czyżby cel, w tym przypadku błędny i oparty na fałszywej aksjologii relacji człowieka i zwierząt, uświęcał środki?!

Unia nie widzi przeszkód

W powyższym kontekście Jan Krzysztof Ardanowski zarzuca  Ministrowi Rolnictwa Grzegorzowi Pudzie mijanie się z prawdą, gdy ten stwierdził że wprowadzenie zakazu uboju rytualnego wynika z przepisów unijnych, które Polska przyjęła.

– Nic bardziej mylnego!– zapewnia J.K Ardanowski. – Wyjaśnię niewiedzącym że, regulujące zasady uśmiercania zwierząt Rozporządzenie Rady (WE) nr 1099/2009 z dnia 24. września 2009 r., w Artykule 4 ustęp 1 zawiera przepis mówiący o tym, że: „Zwierzęta są uśmiercane wyłącznie po uprzednim ogłuszeniu”, ale ustęp 4 tego samego Artykułu 4 Rozporządzenia mówi, że: „W przypadku zwierząt poddawanych ubojowi według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne wymogi ustępu 1, czyli ogłuszenia, nie mają zastosowania, pod warunkiem że ubój ma miejsce w rzeźni”. Przytaczam te  zapisy bardzo precyzyjnie, by nikt nikogo nie wprowadzał w błąd powołując się na Unię Europejską! – podsumowuje Jan Krzysztof Ardanowski.

Ucieszą się z polskiego zakazu!

Do kategorii kuriozalnych twierdzeń Jan Krzysztof Ardanowski zalicza także opinię, zgodnie z którą zakaz uboju rytualnego przyczyni się do zwiększenia ilości i ułatwień w sprzedaży mięsa na rynek unijny.

W tym przypadku były minister rolnictwa powołał się na dane z raportu Biblioteki Kongresu USA zgodnie z którymi spośród wszystkich krajów Europy (UE i państwa niezrzeszone – przyp. red.), aż w 33 krajach nie ma ograniczeń uboju rytualnego, w 5 krajach obowiązuje wymóg wcześniejszego ogłuszenia. W kolejnych 5 krajach wymagane jest ogłuszenie po wykonaniu cięcia. Natomiast tylko w jednym kraju –  w Finlandii – wymagane jest znieczulenie (tzw. sedacja) podczas uboju.

– Jeszcze raz powtórzę, że jeżeli nie będzie uboju w Polsce, to z zadowoleniem przeprowadzą go w innych krajach unijnych, ze stratą dla polskich rolników i przedsiębiorców, a także z większym cierpieniem zwierząt transportowanych na duże odległości do innych krajów – podsumowuje Jan Krzysztof Ardanowski.

Ardanowski prosi o czujność

W związku z powyższym polityk zwrócił się do rolników i organizacji rolniczych z bezpośrednim apelem o czujność i wsparcie dla tych senatorów i posłów, którzy starają się przeciwdziałać – jak to ujął J.K. Ardanowski: zmianom szkodliwym dla polskiego rolnictwa, tworzonym w oparciu o ideologiczny sojusz Zjednoczonej Prawicy z ortodoksyjną Lewicą.

Źródło: J.K. Ardanowski – Profil FB.
Foto: Twitter, Wikipedia

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Szczepienia norek zamiast likwidacji hodowli?

Przez chwilę pojawiła się nadzieja na radykalną zmianę polityki Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi względem sytuacji na fermach norek amerykańskich. Jak pamiętamy MRiRW postawiło na...

Tendencje cenowe na krajowym rynku zbóż. Drożej już nie będzie?

Zapasy zbóż maleją co nadal wpływa na ich wysoką wartość w skupach jednak zauważalny jest spadek popytu na pszenicę ze strony importerów. Mniejsze zainteresowanie...

Czy to będzie kolejny socjał?

Grupa pn. #HodowcyRazem zrzeszająca 7 największych krajowych organizacji branży hodowlanej odniosła się do założeń konsultowanego właśnie rządowego projektu Krajowej Strategii Rozwoju dla unijnej Wspólnej Polityki...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,500SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły