sobota, 6 marca, 2021

Martwe dziki w Zielonej Górze

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Dwa martwe dziki znaleziono w poniedziałek 25 listopada 2019 r. przy ulicy Giżyckiej w Zielonej Górze. W godzinach wieczornych policjantów wezwali zaniepokojeni mieszkańcy. Istnieje prawdopodobieństwo, że przyczyną śmierci zwierząt był wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF). Nie ma jednak jeszcze wyników badań padłych zwierząt.

 

Mapa na stronie GIW

Do tej pory w województwie lubuskim przebadano już 43 znalezione padłe dziki. U 22 z nich potwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Inspektorat Weterynarii zwiększył również strefę żółtą, czyli tzw. obszar ochronny, który obejmuje obecnie prawie połowę województwa. W województwie wyznaczono również strefę czerwoną, która została objęta ograniczeniami m.in. w transporcie świń.
Dokładna mapa obrazująca sytuację znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Przeczytaj również: Usuwanie folii rolniczej – gminy skorzystają z dofinansowania?

Zakaz wstępu do lasu i alarmowanie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze informuje, że w związku z prowadzeniem działań zwalczających afrykański pomór świń (ASF) w określonych obszarach, decyzją Wojewody wprowadzony został zakaz wstępu do lasu. Zakaz obowiązuje do odwołania.
W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 lub 997. Ponadto, warto skontaktować się z właściwym terenowo lekarzem weterynarii.
Należy pamiętać również, że ASF nie dotyka bezpośrednio człowieka.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: zielonagóra112 /www.wetgiw.gov.pl

 

 

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Komu należą się dopłaty?

Jak bumerang powraca temat braku właściwego rozdziału unijnych dopłat bezpośrednich do rolnictwa. Sprawą tą zajmują się krajowe organizacje rolnicze, a także rolnicze samorządy. I nic...

Innvigo wprowadza nowe produkty!

Firma Innvigo to producent środków ochrony roślin, który w swym portfolio ma 54 produkty, poczynając od herbicydów, poprzez fungicydy, insektycydy, regulatory wzrostu, i zaprawy...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,540SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły