niedziela, 7 marca, 2021

Koronawirus: czy zakaz wstępu do lasu dotyczy również myśliwych?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W związku pandemią koronowirusa wprowadzono ostatnio wiele ograniczeń. Jednym z nich jest zakaz wstępu do lasu.
W ostatnim czasie pojawiała się informacja o tym, że zakaz ten nie dotyczy myśliwych. W rezultacie do sprawy odniosło się Ministerstwo Środowiska. W swoim specjalnym komunikacie resort poinformował, że zakaz ten, podobnie jak wszystkich innych obywateli Rzeczypospolitej, dotyczy także myśliwych.
MŚ podkreśla, że od 3 do 11 kwietnia br. myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań ani nawet przebywać w lasach.

Jedynie ustawowe zadania

Nie mniej jednak, resort poinformował, że rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające powszechny zakaz poruszania się, przewidziało możliwość przemieszczania się myśliwych realizujących obowiązki wynikające z prawa łowieckiego, jak na przykład:

– ważne dla rolników szacowanie szkód łowieckich,

– zabezpieczania pól rolników przed szkodami,

– dokonywanie niezbędnych napraw,

– wykonywanie poleceń odpowiednich władz związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się ASF

Ponadto, tym samym rozporządzeniem, wprowadzono zakaz korzystania z terenów zielonych, czyli także lasów. I od tego zakazu nie przewidziano wyjątku dla myśliwych poza ustawowymi ich obowiązkami.

 

Zalecenia GIS i RZZK

Jak podkreśla Ministerstwo Środowiska ograniczenia w dostępie do lasów wynikają z zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz decyzji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i są konsekwencją lawinowego wzrostu wizyt w lasach po zamknięciu terenów zielonych w miastach.

W komunikacie MŚ czytamy też, że:
Lasy w całej Polsce, w szczególności te w pobliżu miast, zaczęły być oblegane. W cieplejsze dni, a zwłaszcza w weekend na szlakach był tłok.  Ludzie gromadzili się na leśnych parkingach i w miejscach wypoczynkowych. Urządzane były ogniska, imprezy i spotkania. Wytyczne nakazujące zachowanie dystansu społecznego były w lasach masowo łamane”.

 

Koronawirus na obrzeżach

Resort środowiska podaje też, że według ekspertów wzmożone wycieczki do lasów i parków narodowych spowodowałyby transmisję wirusa na obrzeża miast, co grozi pojawieniem się nowych ognisk zakażeń. Epidemiolodzy wskazują, że odnotowany wzrost zachorowań w ostatnich dniach jest właśnie skutkiem rozprężenia obserwowanego w czasie minionych ciepłych weekendów. Natomiast wcześniej, zamknięte decyzjami dyrektorów niektóre parki narodowe (tatrzański, kampinoski), były wskazywane jako dobra praktyka przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Ministerstwo Środowiska zaznacza też, że wprowadzone ograniczenia są tymczasowe (i na obecną chwilę), potrwają do soboty 11 kwietnia br.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: MŚ, portal: samorząd.infor.pl

Spór COPA-COGECA z KE – koronawirus kontra susza

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

SerDog z Hochlandii zagości w Żabce na dłużej

Po udanej ofensywie Imperator Smaku Ser Dog Wspaniały – pogromca mięsożernej rosiczki, na dobre zagości w Żabce. Ser Dog to więcej niż hot dog...

Wznowienie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali stada na obszarach objętych afrykańskim pomorem...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,690SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły