niedziela, 28 lutego, 2021

Derogacje i zazielenienia – będą zmiany w przepisach?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Minister Rolnictwa złożył podpisy!

27 września 2019 roku, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, złożył podpisy pod rozporządzeniami  zmieniającymi rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu oraz rozporządzenie w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów. Nowe rozporządzenia umożliwiają rolnikom skorzystanie z odstępstw od niektórych obowiązków w ramach zazielenienia tj. ugorów i międzyplonów. W ten sposób dobiegła końca procedura legislacyjna związana z Decyzją Komisji Europejskiej, która na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zezwoliła Polsce na skorzystanie z odstępstw od niektórych obowiązków w ramach zazielenienia to jest dla ugorów i międzyplonów.

 

Polska i inne kraje Unii Europejskiej

Wejście w życie powyższych aktów prawnych ma związek z tegoroczną, dotkliwą suszą, jaka wystąpiła w Polsce i w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Odstępstwa (derogacje – przyp. red.), mają na celu zwiększenie dostępności pasz na obszarach dotkniętych klęską suszy w Polsce i w innych państwach Unii.
W rozporządzeniach podpisanych przez Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego wskazano obszary, dla których, zgodnie z ekspertyzą Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG), derogacje (czyli odstępstwa), będą miały zastosowanie.
Zaznaczyć należy, że Instytut, przy wskazywaniu obszarów dotkniętych suszą, działał w oparciu o kryterium deficytu klimatycznego bilansu wody (KBW), w poszczególnych gminach Polski – z uwzględnieniem okresu od 1 kwietnia do 31 sierpnia. W efekcie, do obszarów dotkniętych klęską suszy zaliczono gminy z deficytem KBW poniżej – 200 mm. Oznacza to, że rolnicy posiadający grunty na tych terenach będą mogli skorzystać z niżej wymienionych derogacji.

Mapa poglądowa

Mapę poglądową, z oznaczeniem Gmin objętych derogacją na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, znaleźć można pod internetowym adresem:  https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zazielenienie–uproszczenie-dla-rolnikow

 

Zakres derogacji

W ramach pierwszego odstępstwa, grunty ugorowane będą uznawane za odrębną uprawę w ramach dywersyfikacji upraw oraz za obszar proekologiczny (EFA), nawet jeżeli grunty te były wypasane lub przeznaczane do celów produkcyjnych. Odstępstwo nie dotyczy jednak deklarowanych do EFA, gruntów ugorowanych z roślinami miododajnymi.

Natomiast w przypadku międzyplonów, za obszary EFA, będą uznawane międzyplony utworzone z pojedynczej uprawy należącej do traw lub innych zielnych roślin pastewnych, zamiast dotychczas obowiązkowej mieszanki składającej się z co najmniej z dwóch gatunków roślin. Ponadto za międzyplony EFA uznawane będą również uprawy roślin ozimych, uprawiane w plonie głównym z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt lub wypasanie.

 

Międzyplon ścierniskowy i rośliny ozime

Dodatkowo, rolnicy którzy w celu wypełnienia praktyki EFA, wysiali międzyplon ścierniskowy, ale ze względu na suszę nie mogli wykonać jego wysiewu w optymalnym agrotechnicznym terminie, będą mogli skrócić okres utrzymywania międzyplonu ścierniskowego do 6 tygodni, jednak pod warunkiem, że na gruntach tych będą wysiane rośliny ozime.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.gov.pl
Fot. Aut.: Robert Gorczyński 

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,206FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły