wtorek, 5 grudnia, 2023
spot_img

Duży zakres odmian kukurydzy w portfolio firmy Napena

spot_imgspot_img

W miniony czwartek w Wielkopolsce w miejscowości Pożarowo odbyły się dni kukurydzy zorganizowane przez firmę Napena. Na polu można było zapoznać się z kilkunastoma odmianami ziarnowymi i kiszonkowymi, które firma posiada w swojej ofercie, a także z nowościami, które będą wprowadzane. Każda z odmian została zaprezentowana osobno przez Sławomira Grzeszkowiaka z firmy Napena.

Odmiany ziarnowe

ISANTO (hodowla Saatbau) – dobrze znana odmiana, na rynku już od kilku lat, FAO 220. Dedykowana na stanowiska słabsze i najsłabsze. Specyficzna budowa kolby, 12-14 rzędów, ziarno bardzo grube. Odmiana posiada całkiem dobry stay green, jednak w porównaniu z innymi odmianami prezentowała się nieco gorzej. Może być również wykorzystywana do uprawy na kiszonkę.

LG 31.225 (hodowla Limagrain) – potrójny mieszaniec o charakterystycznych przebarwieniach na ziarnie. FAO 220. Dedykowana na stanowiska dobre o wysokich wigorze początkowym i dosyć dobrym stay green’em.

RGT METROPOLIXX (hodowla RAGT) – FAO 230. Odmiana o charakterystycznej okazałej kolbie z osadką czerwoną, która charakteryzuje się lepszym wymłóceniem. Ziarno typu flint-dent. Jest liderem w grupie średnio wczesnej z bardzo fajnym stay green’em.

LUIGI CS (hodowla Caussade) – na rynku od 2010 roku, FAO 240. Jedna z najbardziej rozpoznawanych odmian na stanowiska słabe i bardzo słabe. Ziarno typu flint, bardzo twarde i ciężkie. Stay green średni. Polecana również do upraw z przeznaczeniem na młyn, ponieważ zawiera bardzo dużo skrobi szklistej.

SY MULTITOP (hodowla Syngenta) – mieszaniec pojedynczy, FAO 240. Dedykowana na stanowiska średnie, również na gleby mozaikowe. Bardzo dobry stay green. Kolba typy fix. Odmiana bardzo dobra na uprawy przeznaczane na młyn.

ES CONSTELLATION (hodowla Euralis) – mieszaniec pojedynczy, FAO 240. Odmiana zarejestrowana w 2016 roku w grupie średnio wczesnej. Bardzo mocny stay green. Odmiana o genetyce Tropical Dent (czyli wykorzystanie własnej oryginalnej genetyki oraz umiejętności ich aplikacji w zróżnicowanych warunkach klimatycznych Europy). Odmiany Tropical Dent wyróżniają się bardzo szybkim DRYDOWN, czyli dosychaniem ziarna w ostatnim okresie wegetacji.

SY TELIAS (hodowla Syngenta) – FAO 250, dedykowana na stanowiska średnie, ale stabilne średnie. Dobry wigor początkowy, dosyć szybko oddaje wodę z ziarna. Kolba typu Flex.

GRIGRI CS (hodowla Caussade) – dedykowana na stanowiska średnie, FAO 250. Silny stay green. Pokaźna kolba typu Fix z czerwono-różową osadką.  Charakterystyczne grube ziarno.

ES FARADAY (hodowla Euralis) – odmiana zarejestrowana w 2018 roku w grupie średnio późnej – FAO 270. Jest numerem jeden w plonowaniu w tej grupie. Ziarno bardzo szybko oddaje wodę. Odmiana również z genetyki Tropical Dent. Dedykowana na gleby dobre.

PIAFF (hodowla Saaten-Union) – mieszaniec pojedynczy, czysty dent. Rośliny średnio-wysokie, dedykowana na stanowiska średnie. Kolba z dużą ilością rzędów, ziarno płaskie. Bardzo dobra tolerancja na choroby fuzaryjne i głownię.

 

Odmiany kiszonkowe

SM POKUSA (Hodowla Roślin Smolice) – najwcześniejsza odmiana z typu kiszonkowego – FAO 230. Numer jeden w plonie świeżej masy w roku 2018. Mieszaniec potrójny, kolba typu fix. Duży plon świeżej masy, duży udział kolb w ogólnej świeżej masie oraz dobra strawność kiszonki z całych roślin.

LEGION (Hodowla Roślin Smolice) – bardzo dobry wigor początkowy, wysoka strawność. FAO 260-270. Kolba z grubą osadką, ziarno typu flint-dent.

BRIGADO (hodowla Saatbau) – FAO 250. Rośliny wysokie, kolby średnie. Wysoki plon świeżej masy. Znakomity wczesny wigor, dobra odporność na wyleganie.

HULK (hodowla Maisadour) – FAO 250, rośliny średnio wysokie o bardzo szerokim liściu. Dobra strawność ogólne, dobra zdrowotność roślin i dobry stay green.

RGT ATRAXXION (hodowla RAGT) – FAO 260, nisko pokrój roślin. Kolba dobra z czerwoną osadką, ok 16 rzędów ziarna.

RGT FLEXXION (hodowla RAGT) – FAO 270, odmiana dosyć niska. Dobra kolba, cienka osadka, długie, dość grube ziarno.

 

Odmiany obserwowane, w formie testów:

LEONIDO (hodowla Saatbau) – FAO 270, wysoka odmiana. Potężny stay green.

RGT PREFIXX (hodowla RAGT) – FAO 280.

MOTIVI CS (hodowla Caussade) –  FAO 260-270. Wysoka, duży stay green.

 

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników