sobota, 27 lutego, 2021

Czy potrzebne było wycofanie neonikotynoidów?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Firma Bayer, jedna z czołowych producentów środków ochrony roślin wydała oświadczenie w sprawie decyzji jaka została podjęta 27 kwietnia przez państwa członkowskie UE dotyczącej zakazu stosowania neonikotynoidów tj. imidachlopryd, chlotianidyna i tiametoksam. Według producenta decyzja ta znacznie utrudni walkę z uciążliwymi szkodnikami z jakimi borykają się europejscy rolnicy, gdyż w wielu przypadkach nie ma substancji czynnych, które mogłyby być stosowane zamiennie.

Decyzja ta ma na celu ochronę pszczół i zapylaczy, jednak wg Bayer to nie neonikotynoidy, ale niewłaściwe ich stosowanie mogą przyczynić się do ograniczania populacji tych owadów. Przykładem mogą być również restrykcyjne badania prowadzone przez EFSA, w których nie wykazano zwiększonego ryzyka zarówno dla pszczoły miodnej, jak i pszczół dzikich, w wielu przypadkach stosowania neonikotynoidów.

Ponadto zadziwiający jest fakt, że nowo wdrażane prawo nie jest poparte gruntowną oceną jakie skutki może przynieść jego wprowadzenie. Zaskakujące również jest to, że decyzja została podjęta zanim został udostępniony wyrok w toczącej się sprawie sądowej, która ma za zadanie zweryfikować podstawę prawna ograniczeń z 2013 roku (spodziewane rozstrzygnięcie ma nastąpić 17 maja).

Producent uważa, że decyzja ta będzie oznaczała nie tylko zwiększenie kosztów, ale również z powodu braku rozwiązań zamiennych zwiększenie częstotliwości stosowania oprysków, co może przełożyć się na zwiększenie emisji CO2 do atmosfery oraz ryzyka pojawienia się odporności owadów na stosowane substancje czynne.

Europejski rynek środków ochrony roślin nie jest przygotowany na to by zaoferować rolnikom alternatywne środki do zaprawiania nasion czy doglebowego zwalczania szkodników, które charakteryzowałyby się podobnym schematem stosowania jak imidachlopryd czy klotianidyna. Może to oznaczać powrót do stosowania starszych, mniej skutecznych środków.

Bayer zapewnia, że jako lider w branży środków ochrony roślin troszczy się o naturalnych zapylaczy oraz uważa, że owady te stanowią ważny element w ekosystemie. Prowadzi również liczne działania by polepszyć warunki do ich rozwoju. Producent wskazuje, że istnieją inne sposoby ochrony pszczół jak ochrona przez pasożytami czy dbałość o ich siedliska.

O neonikotynoidach pisaliśmy już https://agroprofil.pl/aktualnosci/neonikotynoidy-znow-na-topie/

OW

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,199FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły