piątek, 26 lutego, 2021

Czy Pfeifer-Langen prowadzi nieuczciwe praktyki wobec rolników?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Niedawno pisaliśmy o postępowaniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko większym sieciom handlowym i innym podmiotom na rynku rolno-spożywczym w sprawie podejrzeń o nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej. Teraz UOKiK wszczął tego rodzaju postępowanie przeciwko Pfeifer & Langen Polska.

Zobowiązują do zakupu nasion?

Jak wiadomo, Spółka Pfeifer & Langen to jeden z największych producentów cukru w Polsce. Natomiast zastrzeżenia Prezesa UOKiK budzą zapisy w umowach tej firmy zawieranych z rolnikami. Zgodnie z nimi, plantatorzy mogą kupować nasiona jedynie od Pfeifer & Langen. A w przypadku użycia innych nasion, spółka zastrzega sobie prawo odmowy zakupu buraków. W ocenie Prezesa UOKiK, działania Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych.

Straty po stronie rolników

– Jeśli zostaną użyte nasiona zakupione z innego źródła, wtedy koncern cukrowy po prostu może odmówić przyjęcia buraka. Wówczas cały trud rolnika pójdzie na marne – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. – Dlatego też wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Jak zapewnia Prezes Chróstny, ochrona polskich rolników to ważna część działalności UOKiK, dlatego oprócz postępowania przeciwko Pfeifer & Langen, wszczął on także postępowanie mające wyjaśnić, czy pozostali producenci cukru w Polsce nie wykorzystują przewagi kontraktowej względem rolników. Dodajmy, że to nie pierwsza interwencja UOKiK na rynku produkcji cukru. W 2019 r. Urząd wydał decyzję, w której zobowiązał spółkę Sudzucker Polska do zmiany niekorzystnych praktyk względem rolników.

UOKiK zachęca do zgłaszania nadużyć

UOKiK stale też zachęca rolników i przedsiębiorców branży rolno-spożywczej do zgłaszania przypadków, w których zachodzi podejrzenie wykorzystania sytuacji związanej z COVID-19, po to aby zmienić warunki współpracy na mniej korzystne. UOKiK uruchomił też specjalny formularzułatwiający zgłaszanie nieprawidłowości pod adresem https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: UOKiK
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

W sobotę napłynie chłodne powietrze z północy [POGODA]

Z piątku na sobotę popada w rejonie Zamościa, Krakowa, Rzeszowa- spadnie tutaj około 2-4 mm deszczu. Niewielkie opady mżawki do 1-2 mm pojawią się...

Aktywiści żądają zakazu reklam mięsa!

Kolejne dzieło zostało wymierzone w hodowców zwierząt. Tym razem tyczy się zakazu reklamowania mięsa. Na pomysł wpadł niemiecki Greenpeace a wątek przejęła eurodeputowana Sylwia...

Fosfarm nowość w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Oferta Grupy Azoty została wzbogacona o linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK. Stanowią one racjonalne i efektywne źródło składników...

Śledź nas

21,188FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły