środa, 28 lutego, 2024

Drób znowu tańszy – jaka jest przyczyna? [Aktualne ceny]

spot_img

W porównaniu do zeszłego tygodnia odnotowano spadek cen w niektórych przypadkach skupu żywca. Za kilogram brojlera otrzymać było można 3,25 zł/netto w porównaniu do okresu minionego tygodnia jest to -0.4% spadek (14 gr). Potaniały także kaczki typu brojler, za które otrzymać było można o -1,6 % mniej tj. 4,34 zł/netto za kilogram. Ich cena w zeszłym tygodniu wynosiła 4,41 zł/netto. Cena indyczków w skupie zmniejszyła się o -0,6% i wyniosła 4,24 zł/netto za kilogram. Wzrost cen odnotowano natomiast w przypadku indorów, gęsi tuczonych oraz kur mięsnych ze stad reprodukcyjnych. 02.08 cena indorów wynosiła 4,45 zł/netto, o +0.6% więcej. Cena gęsi również poszybowała w górę i wyniosła 7,55 zł/netto, o 0.7% więcej. Największym wzrostem odznaczały się kury mięsne ze stad reprodukcyjnych. Za kilogram można było uzyskać 2,57 to 11 % wzrost w skali tygodnia.

Największe zmiany cenowe zarejestrowano w województwach.: lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim. W wyżej wymienionych regionach cena kurcząt typu brojler spadła średnio o 3,4% w skali tygodnia. Jednakże to tam przez ostatnie 6 miesięcy (od stycznia do czerwca 2020) uzyskać było można najwyższe ceny za kurczęta i indyki.

Cena indyków zmalała drastycznie. Jeszcze na początku roku średnia cena za kg indyka wynosiła 5,66 zł/netto, natomiast z danych opracowanych przez Ministerstwo Rozwoju możemy przeczytać, że cena indyków w czerwca wynosiła 4,41 zł/netto.

W przypadku tuszek sytuacja także nie klaruje się pozytywnie. Wchodząc w rok 2020 za kg tuszki kurczaka otrzymać było można średnio 5,38 zł/netto, natomiast cena w czerwcu wynosiła już 5,10 zł/netto. Z początku roku cena tuszki indyka wynosiła 9,23 zł. a w połowie roku jej cena spadła do 8,28 zł/netto za kilogram.

Spadek cenowy odnotowuje praktycznie każdy rodzaj drobiu, jednak najbardziej dotknęło to sektorów indyczych, gdzie spadek wyniósł 23% w skali roku. Definitywnie jest to powiązane z COVID – 19 i chociaż prognozowane jest zwiększenie popytu,  powrót do stanu z przed pandemii zajmie więcej niż chwilę.

Maria Chmal źródło: gov.pl

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x