środa, 20 października, 2021
spot_img

Czy Pfeifer-Langen prowadzi nieuczciwe praktyki wobec rolników?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Niedawno pisaliśmy o postępowaniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko większym sieciom handlowym i innym podmiotom na rynku rolno-spożywczym w sprawie podejrzeń o nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej. Teraz UOKiK wszczął tego rodzaju postępowanie przeciwko Pfeifer & Langen Polska.

Zobowiązują do zakupu nasion?

Jak wiadomo, Spółka Pfeifer & Langen to jeden z największych producentów cukru w Polsce. Natomiast zastrzeżenia Prezesa UOKiK budzą zapisy w umowach tej firmy zawieranych z rolnikami. Zgodnie z nimi, plantatorzy mogą kupować nasiona jedynie od Pfeifer & Langen. A w przypadku użycia innych nasion, spółka zastrzega sobie prawo odmowy zakupu buraków. W ocenie Prezesa UOKiK, działania Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych.

Straty po stronie rolników

– Jeśli zostaną użyte nasiona zakupione z innego źródła, wtedy koncern cukrowy po prostu może odmówić przyjęcia buraka. Wówczas cały trud rolnika pójdzie na marne – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. – Dlatego też wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Jak zapewnia Prezes Chróstny, ochrona polskich rolników to ważna część działalności UOKiK, dlatego oprócz postępowania przeciwko Pfeifer & Langen, wszczął on także postępowanie mające wyjaśnić, czy pozostali producenci cukru w Polsce nie wykorzystują przewagi kontraktowej względem rolników. Dodajmy, że to nie pierwsza interwencja UOKiK na rynku produkcji cukru. W 2019 r. Urząd wydał decyzję, w której zobowiązał spółkę Sudzucker Polska do zmiany niekorzystnych praktyk względem rolników.

UOKiK zachęca do zgłaszania nadużyć

UOKiK stale też zachęca rolników i przedsiębiorców branży rolno-spożywczej do zgłaszania przypadków, w których zachodzi podejrzenie wykorzystania sytuacji związanej z COVID-19, po to aby zmienić warunki współpracy na mniej korzystne. UOKiK uruchomił też specjalny formularzułatwiający zgłaszanie nieprawidłowości pod adresem https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: UOKiK
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
592ObserwującyObserwuj
8,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x