piątek, 23 lutego, 2024

Zakazano powrotu maszyn rolniczych z pola do gospodarstw?

spot_img

W związku z wystąpieniem ognisk ASF w gospodarstwach rolnych na terenie gminy Czerwieńsk oraz gminy Sulechów, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze, poleca: wstrzymać do odwołania zjeżdżania maszyn rolniczych z pól do gospodarstw” – tego rodzaju informacja pojawiła się ostatnio na stronach internetowych wspomnianych gmin, budząc wielkie zaniepokojenie rolników. Rolnicy nie wiedzą np. w jaki sposób bezpiecznie, szczególnie nocą, przechowywać kombajny i inny niezbędny, a często cenny sprzęt rolniczy. Szczególnie teraz podczas żniw.

Kolejne ogniska ASF

Powyższe zalecenie zielonogórskiego powiatowego lekarza weterynarii wydane zostało w związku z niedawno odnotowanym wystąpieniem ogniska ASF świń w gospodarstwie w miejscowości Nietków (gm. Czerwieńsk), a także w Brodach (gm. Sulechów). I ogólnie odnotowywanym lawinowym wzrostem liczby ognisk w kraju.

Kombajny mają stać na polach?

Rolnicy z gmin objętych zaleceniem poważnie się więc zastanawiają nad tym jak zorganizować pracę, szczególnie w czasie żniw by spełnić oczekiwania powiatowego sanepidu.
Obawy budzi przede wszystkim bezpieczeństwo maszyn rolniczych, które np. pozostawione w nocy w polu i bez odpowiedniej ochrony, mogą zostać rozkradzione lub zdewastowane. A najbezpieczniejszym miejscem ich nocnego pozostawiania, jak wynika z praktyki, są opłotowane podwórka w gospodarstwach. To poważny problem, szczególnie że na wsiach zazwyczaj nie ma już żadnych wspólnych placów i innych miejsc, w których można by  pozostawić ciągniki lub kombajny na noc. Natomiast sąsiedzi pól, szczególnie ci, którzy nie utrzymują się już z rolnictwa, przeważnie utrzymują zadbane podwórka i nie wyrażają zgody na urządzanie tam parkingów dla maszyn.

Co radzą weterynaryjne służby?

W związku z zaistniałą sytuacją skierowaliśmy do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Zielonej Górze, a także do Głównego Inspektoratu Weterynarii, wnioski z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania:
– W jaki sposób rolnicy mogą, zgodnie z zaleceniami służb weterynaryjnych, bezpiecznie stacjonować (przechowywać) kombajny w przerwach pomiędzy pracami, a szczególnie nocą?

– Co grozi rolnikom, którzy z przyczyn niezależnych, nie mogą dostosować się do zaleceń?

Do tematu powrócimy jak tylko otrzymamy odpowiedzi.  

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Czerwieńsk, UMiG Sulechów
Foto: Pixabay

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x