środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Zwycięzcy SkillsPoland 2021!

spot_img

Przez dwa dni: 25 i 26 listopada br., w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku odbywał się Pierwszy Ogólnopolski Konkurs SkillsPoland 2021. Uczestnicy SkillsPoland 2021 rywalizowali w aż 9 technicznych konkurencjach, w tym z zakresu mechaniki pojazdów rolniczych i budowlanych. Rywalizacja była zacięta i wyrównana, a zwycięzcy zawodów reprezentować będą Polskę podczas międzynarodowego konkursu WorldSkills, który odbędzie się  12-17 października 2022 roku w Szanghaju.

Rolnicze Asy z Polski!

W konkurencji pod nazwą: „Mechanika maszyn rolniczych i budowlanych” mierzyli się czterej zawodnicy z Polski i dwoje zawodników z zagranicy. 
Polskę reprezentowali: Paweł Oleszczyk, Rafał Piechaczek i Sławomir Łukomski (laureaci ubiegłorocznego konkursu Młody Mechanik na Medal organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych). W konkursie uczestniczył również Marek Wiącek, który reprezentował Polskę podczas tegorocznych zawodów EuroSkills 2021 w Graz w Austrii i jest też laureatem konkursu Młody Mechanik na Medal z 2019 r. 

Sprzęt John Deere, Komatsu i Kramp!

Zawodnicy musieli wykazać się swoimi umiejętnościami                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              realizując aż 6 dwugodzinnych zadań zaprojektowanych przez ekspertów z firm: John Deere Polska i Komatsu Poland. Dodajmy, że konkurencje odbywały się z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn rolniczych udostępnionych przez te firmy. Nad całością czuwał ekspert główny – doktor Mirosław Czechlowski w Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

Zadania polegały na: regulacji luzu zaworowego w silniku o 4 zaworach na cylinder, usunięciu usterek w układzie hydraulicznym koparki kłowej Komatsu PW160-8, zdiagnozowaniu przyczyny braku funkcjonowania układu kierowniczego ładowarki Komatsu WA100-8, usunięciu usterek w instalacji elektrycznej ciągnika John Deere 6090M, dokonaniu testów diagnostycznych skrzyni biegów i układu hydraulicznego ciągnika John Deere 6195M oraz wykonaniu przeglądu zerowego ciągnika John Deere 6155M. Zawodnicy mieli do dyspozycji zestawy narzędzi dostarczone przez firmę Kramp.

Triumf Marka Wiącka!

Eksperci i widzowie podkreślali, że pomiędzy zawodnikami toczyła się wyrównana walka, a różnice wyników były niewielkie. Ostatecznie jednak zwycięzcą w konkurencji pn. Mechanika maszyn rolniczych i budowlanych został Marek Wiącek zdobywając 95 punktów na 100 możliwych do zdobycia. Na zwycięzców czekały liczne nagrody, ale przede wszystkim złoty medal i bilet do Szanghaju.

WorldSkills w Szanghaju!

Zawody WorldSkills w Szanghaju odbędą się w październiku 2022 r. Już od roku trwały krajowe eliminacje, które miały wyłonić skład drużyny, która ma reprezentować Polskę podczas tych zawodów. Natomiast ostatnim etapem eliminacji były zawody SkillsPoland zorganizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, we współpracy z Miastem Gdańsk. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych była partnerem tego przedsięwzięcia.

Spotkania, debaty i dyskusje

Formuła SkillsPoland, obok rywalizacji młodzieży, to również możliwość spotkań, debat i dyskusji. Wydarzeniu towarzyszyły panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu, instytucji publicznych, warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy „try a skill” dla odwiedzających, strefy partnerskie, targi szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji.

Światowy sprawdzian umiejętności 

Natomiast WorldSkills, to największe na świecie zawody umiejętności branżowych, w których uczestniczy 85 państw. Rywalizacja toczy się w ponad 60 konkurencjach z 6 obszarów: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Głównym celem WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk i budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. 
Tekst przygotował: Robert Gorczyński 

Źródło i foto: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x