wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Żniwa kukurydziane w USA

spot_img

Większość upraw kukurydzy ziarnowej w Teksasie jest siana w lutym, a kukurydza posiana w tym okresie jest gotowa do skoszenia na ziarno z początkiem lipca. Jej zbiór trwa przez lipiec i początkowe dni sierpnia. Im bardziej na północ, termin zasiewu kukurydzy oraz rozpoczęcia żniw kukurydzianych przesuwa się w czasie.

Nawet trzy zbiory

Klimat w Teksasie pozwala na zebranie w ciągu roku dwóch a teoretycznie nawet trzech zbiorów z gruntów ornych. Jeśli przedplonem dla kukurydzy są zboża takie jak pszenica, żyto, owies posiane w wrześniu, październiku i początku listopada to okres ich zbioru przypada na maj, ewentualnie pierwsze dni czerwca a kukurydza posiana na przełomie maja i czerwca będzie zbierana tutaj w wrześniu i październiku.

Pod pojęciem gotowa do skoszenia farmerzy w Teksasie i innych południowych stanach USA mają na myśli ziarno o wilgotności nieprzekraczającej 15-15,5%, które można przechowywać bez dodatkowego dosuszania. Przed rozpoczęciem żniw kolby w charakterystyczny sposób zwisają, tak jakby miały zaraz spaść na ziemię.

Usługa zbioru kukurydzy na ziarno z dostarczonym przez usługodawcę zestawem z przyczepą przeładowczą to koszt 27 $ od akra (67,5 $ od hektara), co po aktualnym kursie amerykańskiej waluty daje prawie 250 zł za hektar.

Plon kukurydzy w USA

W tym miejscu pojawia się zapewne pytanie jak plonuje kukurydza w Teksasie, oraz jakie ceny otrzymują lokalni farmerzy. Średnia wieloletnia plonów to 7 t suchej kukurydzy z hektara, natomiast ubiegłoroczne zbiory kształtowały się na poziomie 8,9 t/ha. W tym roku ze względu na panującą również tam suszę plony są niższe od średniej wieloletniej. Tam, gdzie rolnicy nie mają deszczowni zbierają 2-6,5 tony z hektara. Ceny na przełomie lipca i sierpnia oscylowały w granicach 3,75 $/ buszel, czyli niespełna 550 złotych za tonę suchego ziarna|Dariusz Śmigielski

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x