sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Zmiany we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich

spot_img

W związku z rozpoczynającym się już 15 marca br. a trwającym do 15 maja br. naborem wniosków o płatności bezpośrednie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało listę najważniejszych zmian w wymogach dotyczących wnioskowania w porównaniu do ubiegłego roku. 

Informacje o uprawach

W tym roku we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich, rolnicy posiadający poniżej 10 ha gruntów ornych będą musieli, tak samo jak rolnicy posiadający powyżej 10 ha gruntów ornych, podawać informacje na temat poszczególnych upraw. Tego rodzaju dane posłużą Rządowi do wdrażania działań w ramach PROW.

Bez uproszczonych oświadczeń 

Ponadto w toku tegorocznej kampanii wnioskowania o dopłaty bezpośrednie nie będzie możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności. 
Do rolników nie będzie też już przesyłany spersonalizowany formularz wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej. Trzeba więc na to uważać. 

Bez różnicowania strączkowych 

Podczas tegorocznego naboru nie przewidziano również różnicowania wysokości stawki płatności do roślin strączkowych na ziarno w zależności od powierzchni. Przypomnijmy, że dotychczas do pierwszych 75 ha upraw roślin strączkowych przysługiwała dwukrotnie wyższa stawka. Teraz już tego nie będzie.

Pomidory i konopie

Podczas tegorocznego naboru wniosków obowiązywać będą także dodatkowe wymogi w ramach płatności do pomidorów. Dotyczy to wymogu założenia uprawy pomidorów z rozsady i minimalna obsada 20 tys. szt./ha.

Ponadto, zgodnie z przepisami unijnymi, od roku 2021 konopie odmiany Finola nie są już objęte wsparciem w Polsce. Wynika to z faktu, że w przypadku tej odmiany zawartość tetrahydrokanabinolu (THC) w roku 2019 i w roku 2020 przekroczyła dopuszczalną w Unii Europejskiej wartość, tj. 0,2%.

Wnioski i terminy 

Zgonie z nowymi przepisami wniosek o przyznanie płatności wraz z wymaganymi załącznikami (dokumentami), składa się w terminie od dnia 15 marca do dnia 15 maja br. A w związku z tym, że w 2021 r. 15 maja przypada w sobotę, złożenie wniosku możliwe będzie do dnia 17 maja 2021 r.

Wnioski można również składać w terminie maksymalnie 25 dni kalendarzowych po urzędowo wyznaczonej dacie  składania wniosków, tj. do dnia 11 czerwca 2021 r.
Niestety, w tym przypadku za każdy dzień roboczy opóźnienia, stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności. 
Wnioski składać należy w formie elektronicznej, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Aplikacja ta udostępniona jest na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Dodajmy, że zmiany we wnioskach zgłaszać można do dnia 31 maja 2021 r. Więcej szczegółowych informacji opublikowano na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa w zakładce: „płatności bezpośrednie”. 

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay  

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x